ЛОКДАУНОТ ЌЕ ТРАЕ ДО 17. ЈУЛИ? Британската влада ги сменила законите за заклучување и затворање на пабовите и продавниците

Британската влада ги сменила законите за заклучување без многу врева, што го олеснило донесувањето одлуки за затворање пабови, ресторани, продавници и јавни места до 17. јули.
Премиерот Борис Џонсон во петокот рекол дека Владата не размислува за ублажување на ограничувачките мерки, имајќи предвид дека бројот на заразени со корона вирусот не се намалува.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by London | Travel community (@londoncityworld)


Тој рекол дека мерките ќе останат на сила се додека Владата не се убеди дека програмата за вакцинација работи на запирање на ширењето на епидемијата.

Фото: Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Град Скопје обезбеди пристапни рампи во сите градски институции за лицата со попреченост

Обезбедена е пристапност на лицата со попреченост до сите градски институции, но ова е само …