Зошто чајот од куркума треба да го вметнете во исхраната: Го штити црниот дроб, одличен е за имунитетот и кожата

Куркумата веќе долго време се користи во азиската кујна и медицина, но сè повеќе го наоѓа патот до европските и другите кујни и полиците за зачини.
Ова растение е најдобро познато како зачин за многу јадења, но е многу повеќе од тоа. Не само што додава интересна арома каде и да се најде, туку има и големи здравствени придобивки и сè уште се откриваат нови.
Куркумата е растение чиј корен се користи за да се направи препознатливиот портокалов прав, а состојката што го прави толку здрав е куркуминот. Тоа е сродно растение со ѓумбирот, поради што нивните корени се визуелно слични еден на друг. Освен што се користи како зачин во прав, може да се конзумира и во форма на чај, на два начина. Едниот е да исецкате дел од коренот и да го ставите во врела вода, а другото е да го истурите во истата вода прашокот што инаку би го користеле како зачин во јадењата, со додавање на ѓумбир и мед по желба.


Кои се сите здрави ефекти на овој чај, прочитајте подолу.


Тоа им помага на клетките на имунолошкиот систем да останат здрави и да си ја вршат својата работа, односно да се борат против настинки и други болести. Куркумин исто така помага во спречување на воспаление и ги ублажува симптомите поврзани со алергии, псоријаза, дијабетес, кардиоваскуларни заболувања, депресија, артритис, па дури и Алцхајмерова болест.

Куркуминот делува како моќен антиоксиданс кој ги неутрализира штетните слободни радикали и со тоа придонесува за рамнотежа во организмот.


Го подобрува расположението
Куркумата не е корисна само за луѓето кои веќе имаат здравствени проблеми, туку и за оние кои се целосно здрави. Куркуминот ја ублажува напнатоста во мускулите и некои истражувања покажаа дека позитивно влијае на нашето расположение, а истовремено добро влијае и на концентрацијата и меморијата.

Го штити црниот дроб и го подобрува метаболичкото здравје
Црниот дроб е многу важен орган и треба да се заштити колку што можеме, а се чини дека внесувањето куркума дефинитивно помага во тоа. Покрај тоа, куркуминот го намалува нивото на шеќер во крвта и крвниот притисок и индиректно влијае на спречување на дебелината. Потребно е секако повеќе истражување со поконкретни детали, но една чаша од овој топол пијалок барем од време на време е исто толку добра за нашето тело.

Добра е за кожата
Неодамна има податоци дека куркуминот влијае и на кожата и помага во ублажување на многу дерматолошки проблеми. Куркумата може да се користи и за правење маска за лице за подобрување на овие ефекти, но засега се чини дека секој внес на оваа состојка во организмот има корисни ефекти врз кожата, што е секогаш добра вест.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Ги лекувала Анџелина Џолии Шерил Кроу и советувала: „Ова е суперхрана во борбата против ракот!“

Минатиот месец беше месец за подигање на свеста за ракот на дојката, па заедницата Forks …