(ВИДЕО) Стјуардеса вели дека никогаш не треба да пиете вода во авион – Експертите се согласуваат!

30-годишна Кат Камалани е стјуардеса која стана sвезда на ТикТок благодарение на видеата во кои открива детали што не им се познати на многу патници.
Таа неодамна крена прашина откако ги предупреди луѓето да пијат само конзерви или пијалаци во шишиња во авион.
„Не јадете го ова во авион“, е насловот на видеото во кое таа зборува за штетноста на авионската вода, која во време на пишувањето имала 2,5 милиони прегледи.
„Правило број еден – никогаш не консумирајте течност што не е од конзерва или шише. Резервоарите за вода никогаш не се чистат и се одвратни”, рекла таа.
Таа додала дека повеќето стјуардеси ретко пијат кафе или чај во авионите затоа што тие се „подготвени со топла вода од апарати што ретко се чистат“.
„Таквите уреди често се наоѓаат веднаш до тоалетите“, предупредила таа.

@katkamalaniJust promise me you won’t 🤢 ##flightattendantlife ##travelhacks ##traveler ##cleaninghacks ##influencers ##foodhack


♬ original sound – Kat Kamalani


Неодамнешната студија исто така ги повикала патниците да избегнуваат вода во авионите
Студија за вода за авиони од 2019. година, спроведена од Центарот за политика за исхрана на Хантер колеџ Њујорк и DietDetective.com, го анализирала квалитетот на водата за пиење во 23. авиокомпании.
„Квалитетот на водата за пиење варира според авиокомпанијата и многу примероци се нездрави“, се вели во студијата.
„Оценките се движат од 5 (најдобри) до 0 (најлоши) врз основа на 10. различни критериуми. Просечната оценка е 3. што укажува на релативно чиста вода за пиење”, додаваат тие.
Според истражувањето, од 10. големи авиокомпании, седум добиле рејтинг помалку од 3.
„Регионалните авиокомпании, освен „Пиемонт ерлајнс“, треба да ја подобрат безбедноста на нивната вода“, напишал Чарлс Платкин, кој работел на студијата.
Слично како што заклучила Камалани дека „патниците никогаш не треба да пијат вода што не е од затворено шише, ниту кафе или чај“.
Студијата исто така ги советува патниците да не ги мијат рацете во тоалетите во авионите, туку да користат средства за дезинфекција на рацете.
Во 2011. година, федералната влада на САД ја воведе Регулативата за пијалоци за авиони (ADWR), со која се бара авиокомпаниите да тестираат залихи на вода за штетни бактерии за да им обезбедат на патниците и екипажот безбедна вода за пиење. Исто така, предвидува авиокомпаниите да ги дезинфицираат и исплакнуваат резервоари за вода најмалку четири пати годишно.
Иако водата во авионите се испумпува од комунални системи, квалитетот зависи и од тоа каде се наоѓа авионот. На квалитетот, исто така, влијае и чистотата и безбедноста на опремата што се користи за пренесување вода во авионот, од камионот до цревото, според ADWR.

Фото: TikTok


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали има идеална разлика во годините меѓу романтичните партнери? Еве што велат новите истражувања

Ако воопшто можеме да планираме љубов, ова би можело да биде идеалната разлика во годините …