(ВИДЕО+ФОТО) Алексеј Навалјни: „Ја видов палатата на Путин одвнатре“

Во неодамна објавеното видео, Алексеј Навални го покажува величествениот имот на рускиот претседател Владимир Путин. Активистот Дмитриј Шевченко, кој со години ја следи изградбата на овој објект, во интервју за Дојче веле, открил некои пикантерии за овој прекрасен објект.
Филмот на Фондацијата против корупција на Алексеј Навални, објавен на Јутјуб, наиде на голем одзив во Русија. За само два дена, видеото беше прегледано повеќе од 40. милиони пати.
Содржината е многу впечатлива: Под наслов „Палата за Путин. Приказна за најголемиот мито “, двочасовниот филм детално го прикажува прекрасното здание на брегот на Црното Море. Според истражувањето, само зградата зафаќа површина од скоро 18.000 квадратни метри, додека околината е скоро 40 пати поголема од Кнежевството Монако. Сето ова, наводно, вреди 100 милијарди руби (околу 1,12 милијарди евра).
Според Фондацијата, „палатата“ била финансирана од руските државни компании Роснефт и Транснефт. И двете се финансирани од двајца блиски пријатели на Владимир Путин: Игор Сечин и Николак Токарјев. Со години, екологистите го набљудуваат овој објект. Некои успеаа да упаднат таму и да се фотографираат. Еден од активистите е Дмитриј Шевченко, шеф на руската организација Граѓанска иницијатива против еколошки криминал (ЦИАЕК). Тој зборувал за Дојче веле.
Интервјуто со DW го пренесуваме во целост.

DW: Господине Шевченко, што научивте од истражувањето на Алексеј Навални?
Дмитриј Шевченко: Она што е ново за мене е дека е изградена подземна сала за спортови на мраз. Патем, истражувањето не донесе многу ново. Но, тие се првиот обид да се систематизираат сите достапни информации за оваа зграда. Морам да ги пофалам моите колеги што ги открија сите синџири на вкрстено финансирање.

Бевте на градилиштето во 2011 година. Како се случи тоа?
Ова го следиме од 2004. година, кога беа познати плановите за изградба на ‘ртот Идокапас. Ова многу нè разгневи бидејќи имаше недопрени борови шуми кои се заштитени во Русија. Беше јасно дека ќе има уништување. И во 2010. година, кога, по откривањето на бизнисменот Сергеј Колесников, се покажа дека тој наводно гради таму за претседател, сакавме да го разгледаме подетално.

Зошто отидовте на градилиштето на „Путиновата палата“?
Јас и мојот колега Сурен Гасарјан решивме во 2011. година да провериме со некој друг што се случува таму. Мора да се каже дека зградата не беше специјално заштитена во тоа време, портите беа отворени. Значи, дојдовме директно до главната зграда, скоро до местото што го прикажува Алексеј Навални во неговиот филм: голем портал, порта со двоглав орел.
Работниците шетаа без да поставуваат прашања. Но, кога бевме откриени од вработените во Федералната служба за надзор на Руската Федерација (ФСО), тогаш се крена бучава. Моравме веднаш да престанеме со снимањето. За среќа, го сокрив дискот во чизмата. Ова се единствените фотографии од зградата што не ги направиле градежните работници.
После тоа, чуварите не знаеја што да прават со нас. Двајца од ФСО повикаа полиција, па дури и гранична служба. Се појавија и голем број приватни службеници за безбедност. Ни ги однесоа приватните работи пред полицијата. Тие ни го отворија автомобилот и гледавме како сите наши работи се носат во палатата, во таа сива зграда.

 

Што видовте таму?
Практично завршено централно подрачје, главниот влез во палатата што ја обиколивме, како и страната свртена кон морето. Во исто време, забележав дека шумата на главниот влез е целосно исечена и дека таму веќе беше создаден прекрасен парк. Спротивно на тоа, шумата од страната свртена кон морето остана недопрена – така што палатата не се гледаше од морето. Потоа се искачив на она што беше наречено „Аква-диско“ во филмот на Навални. Постои еден вид фонтана која е поврзана со базенот. Исто така, погледнавме во дворот, вратата беше затворена, но можеше да се види што се случува таму.

Дали знаевте за кого се градеше таа резиденција кога бевте таму?
Ние точно знаевме каде бевме. Сепак, бевме изненадени што луѓето на ФСО дојдоа кај нас. Формално, оваа палата се смета за приватна сопственост. Не добивме одговор на нашето прашање за тоа што работи ФСО таму. Работниците зборуваа руски, но со италијански акцент. Целата операција ја водеше човек кој подоцна се покажа дека е од Балканот.

Дали вашата посета имаше некакви последици за вас?
Луѓето на градилиштето тогаш беа опуштени и не сметаа на посетителите. Тие немаа план што да прават со нас. Но, тие ни го одзедоа фото-материјалот и едноставно ни ги одзедоа сите работи. Тогаш полицијата не однесе од палатата на Путин до полициската станица во селото Дивноморское. Следното утро, еден полицаец од селото се јави и рече дека нашите работи и документи наводно биле пронајдени во шумата случајно. Се разбира, нашите носители на податоци не ни беа вратени. Целиот случај е прикриен.

Но, подоцна, кога Сурен Гасарјан стигнал до палатата и се обидел да го види крајбрежјето, се случија сите можни инциденти. Во тоа време, Сурен се соочил со закана за судска постапка, поради што мораше да ја напушти Русија.

Дали сте биле повторно во областа на „Палатата на Путин“ по 2011 година?
Веќе не бев внатре. Но, гледавме што се случуваше во близина. На пример, крајбрежниот појас беше целосно затворен, што секако не им се допадна на луѓето. Ги видов граничарите кои принудуваа луѓе да излезат од плажата. Тие мораа да ги отстранат своите шатори и да ги покажат своите документи. Подоцна дознав од медиумите дека јахтата на Путин „Олимпија“ била на пат кон палатата. Очигледно тој во тоа време одмараше таму.

Фото:Принтскрин/YouTube/Алексей Навальный

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Мајка за синот изградила мостови до училиште

Грижлива мајка во кинеската провинција Хенан потрошила повеќе од милион јуани или околу 154.000 американски …