Британскиот сој на корона не е наивен: Што знаеме за него?

Британскиот вид на коронавирус пристигна во Србија, изјави денеска претседателот Александар Вучиќ на ТВ Прва, што значио дека е блиску и до нас. Што знаеме за оваа мутација на коронавирус?
Британскиот вид на коронавирус го доби името Б.1.1.7, а научниците проценуваат дека оваа мутација на корона се шири 70. проценти побрзо од претходниот доминантен вид.
Оваа варијанта на корона се шири од септември, а бројот на земји и територии каде што е регистриран коронавирусот од Велика Британија достигна 50. до 13. јануари, а сега овој вид е присутен и во нашата близина.
„Познатата бројка од 70. проценти се појави како резултат на прелиминарни анализи на вирусни геноми засновани на математички модели и статистичка анализа. Фреквенцијата на оваа варијанта во циркулацијата расте нешто побрзо од сите други варијанти. Само да напоменам, се шири побрзо за помалку од двапати, но според начинот на ширење, начинот на кој го спречува ширењето, сериозноста на клиничката слика кај пациентите, нема индикации дека воопшто се разликува од другите слоеви во циркулацијата“, рече Маја Станојевиќ, професор на Медицинскиот факултет и консултант на Светската здравствена организација, за „Разбуди се“.

Исто така, откриено е дека оваа мутација полесно влегува во клетките – што значи дека честичките на вирусот имаат поголема веројатност да влезат во клетките во синусите ако некој кашла или кива во близина на вас. Имено, мутираниот коронавирус има засилен скок на протеин кој вирусите го користат за врзување со клетките.
Покрај тоа, постојат докази дека луѓето заразени со мутација Б.1.1.7 имаат познато повисоко вирусно оптоварување – тие имаат повеќе вируси кои се репродуцираат во телото. Ова има смисла ако мутацијата полесно влезе во клетките, бидејќи вирусите ги „киднапираат“ клетките што ги инфицираат, претворајќи ги во фабрики за вируси. Колку повеќе заразени клетки, толку повеќе вируси има во телото.
А сега има докази дека оваа мутација е посмртоносна.
„На крајот на минатата година добивме нов вид, кој се пренесува 70 пати побрзо. И минатата недела се покажа дека тој е 30-процентен посмртоносен. Ако имавме 10 луѓе да умираат на 1.000 луѓе, сега таа бројка е 13, 14 на 1.000 луѓе“, рече новинарот Даница Илиќ во вклучувањето во емисијата „Разбуди се “ од Лондон.

Податоците беа презентирани од научници од британската советодавна група за нови респираторни закани. Сите докази остануваат во прелиминарната фаза, но се чини дека новата варијанта е околу 30% повеќе смртоносна, што неодамна го соопшти и Борис Џонсон, премиерот на Велика Британија.
Главниот британски научен советник, Сер Патрик Валас, рекол дека има докази за зголемен ризик од смрт доколку сте заразени со новата варијанта во споредба со претходниот вид.

Дали вакцините делуваат против овој вид?
Вакцината корона развиена од Бајонтек и Фајзер штити од мутации на вирусот што се појавија во Велика Британија и Јужна Африка. Тоа доаѓа од лабораториска студија спроведена од истражувачи од Фајзер и Универзитетот во Тексас.
Се покажало дека антителата на 20 вакцинирани лица покажале дека успешно го одбиваат вирусот, барем во стаклен сад (реагенс). Сепак, ова се само ин витро тестови, во лабораториски услови, а ниту групата на испитаници не е голема.
Ако вирусот некогаш толку силно мутира па имунолошкиот одговор по вакцинацијата е толку слаб што повеќе не може да го неутрализира вирусот, вакцините ќе мора да бидат прилагодени на мутираниот вирус. Не е тешко да се направи такво ажурирање на вакцината против МРНК, според компаниите Бајонтек и Фајзер, наведува DW.
Исто така, првата одобрена кинеска вакцина против ковид 19 е ефикасна против новите соеви на коронавирус, соопштила фармацевтската група CNBG, која ја развила вакцината во соработка со Синофарм.
Вакцините за коронавирус развиени во Русија се ефикасни против новите мутации откриени ширум светот, изјавил шефот на Федералната служба за надзор на правата на потрошувачите и човечката благосостојба, Ана Попова, во интервју за телевизискиот канал „Русија-24“ на крајот на декември.

Извор: nova.rs

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ослободете се од проблемите со кожата со сода бикарбона – Доаѓа времето на комарците, а…

Сода бикарбоната има навистина чудесно дејство Иако сме навикнати да ја користиме во исхраната, таа …