ТЕШКА БОЛЕСТ – Сè за вирусот „Западен Нил“ од кој почина Мира Фурлан: 80% од луѓето немаат никакви симптоми, еве колку е опасно!

Вирусот „Западен Нил“ првпат беше откриен во Америка во 1999. година, а познатата југословенска актерка наводно починала од него.
Мира Фурлан почина во средата на 65-годишна возраст. Иако сè уште не е објавена официјалната причина за смртта, хрватските медиуми објавија дека вирусот „Западен Нил“ е причина за сериозно заболување.
Како што објави Vecernji.hr, актерката веќе подолго време страдала од вирусот кој и го пренел заразен комарец.


Што е вирусот „Западен Нил“?
Резервоари на вирусот „Западен Нил“ се првенствено комарци и птици. Вирусот се пренесува на луѓе, цицачи и копитари со каснување на заразен комарец, но не се пренесува од човек на човек. За најголем и најопасен вектор се смета комарецот Culex. Сепак, инфекцијата може да се пренесе и од други видови комарци под одредени околности.


Симптоми
Болеста се појавува во летните и есенските месеци, а кај луѓето во 70-80 проценти од случаите поминува без симптоми.
Во околу 20. проценти од случаите, постојат симптоми кои личат на симптоми на грип, како што се треска, главоболка, слабост и болка во мускулите и зглобовите.
Околу еден процент од пациентите развиваат потешка форма на болест поради зафатеност на централниот нервен систем, кога има симптоми на менингитис или енцефалитис или воспаление на мозокот.
Најтешките симптоми се појавуваат кога болеста ја преминува бариерата мозок-крв, а потоа има вкочанетост, ступор, летаргија, дезориентација, тремор, конвулзии, па дури и паѓање во кома.


Доколку се развие сериозна клиничка слика, енцефалитис или менингитис, во некои случаи може да биде неопходна интензивна нега, што може да вклучува хоспитализација, интравенска замена на течности, респираторна помош (поврзување на пациентот со респиратор), спречување на други можни инфекции како пневмонија или инфекции на уринарниот тракт.


Ризични групи
Луѓе со висок ризик се постари лица кои веќе имаат некои хронични заболувања како што се дијабетес, хипертензија, хронично заболување на бубрезите и слично, имуносупресивни лица), како што се луѓе со трансплантација.

Лекување
Пациентите со вирусот „Западен Нил“ се лекуваат симптоматски и повеќето се опоравуваат без трајни последици.
Со цел да се намали ризикот од инфекција VZN, важно е да се спроведат мерки за контрола на комарците и нивните легло, како и лична заштита. Потребно е да се заштитат прозорците со мрежи, да се користат средства што „одбиваат“ комарци, а во области каде што ги има многу, да се носи лесна облека со долги ракави и ногавици.
Комарците ги „брка“ и ладното време, па затоа се препорачува во потоплите месеци да останете во климатизирани простории.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) „Џен, не пиев“: Видеото на кое Афлек и се правда на Џеј Ло за алкохол стана хит на TikTok

БЕН АФЛЕК и Џенифер Лопез неодамна се појавија на премиерната забава за нејзиниот нов филм …