Починал славниот водител Лери Кинг

Лери Кинг, славниот водител на телевизија и радио, почина на 87-годишна возраст, неколку недели откако се бореше со КОВИД-19.
Продуцентската куќа на Кинг во соопштение во саботата (денес) ја објави неговата смрт.


„Со огромна тага, Ора Медиа ја објави смртта на нашиот коосновач, водител и пријател Лери Кинг, кој почина утрово на 87-годишна возраст во Медицинскиот центар Седарс-Синај во Лос Анџелес“, соопшти компанијата.
„Ора Медиа им испраќа сочувство на неговите деца Лери јуниор, Шанс, Канон и целото семејство Кинг“.

Не е дадена причината за смртта, сепак, тоа се случи три недели откако Кинг беше хоспитализиран со коронавирус.
Пријавено е дека по 10. дена бил преместен надвор од ICU на 4. јануари, но останал во болница на лекување.


За Кинг се смета дека го фатил вирусот од здравствен работник кој го посетил неговиот дом, изјавил извор за NBC. Еден од неговите синови, кој не е именуван, исто така имал позитивен тест, рекле тие.
Неговата возраст и лошата здравствена состојба биле причина за загриженост и на изложеност на зголемен ризик. Во минатото претрпел бројни здравствени проблеми, вклучувајќи срцев удар, рак на простата и бели дробови и дијабетес тип два, известува  Daily Mail.

Фото:Тwitter.com

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ненадејно починала позната комичарка: Имала само 32 години и три деца

Почина ѕвездата од серијата „Wild ‘N Out“. Џеки Ох, имаше само 32 години. Џеки почина …