(ФОТО) На Лотарија освоил скапоцен автомобил но не може да дојде до него

ПОБЕДНИКОТ на главната награда на Лотарија не е задоволен.
Уште во декември, Денис Калер ја освоил главната награда на националната лотарија на државата Џорџија. Првата награда била 250.000 американски долари и новата C8 Corvette Stingray, многу баран суперспортски автомобил на американскиот пазар.
Сепак, организаторот на лотаријата не резервирал автомобил, но предвидел дека добитникот на наградата ќе избере автомобил вреден до 107.000 американски долари. Калер го избрал синиот модел со дополнителен пакет Z51, кој вреди 80.465 американски долари, што значи дека треба да му се исплати разликата до споменатата максимална сума.

И сега започнуваат проблемите. Избраната Корвета ја нема на пазарот бидејќи сите примероци за оваа година се распродадени. Дистрибутерот Five Star Chevrolet одговорил и е подготвен да го купи автомобилот, но со провизија од 10.000 американски долари. Калер рекол дека гестот го разбеснил затоа што тој самиот работел во продажни места за автомобили и многу добро знае како функционираат работите. Тој за Corvette Forum рекол дека нема да им даде ниту цент.
На крајот, се појавија неколку дистрибутери подготвени да соработуваат, како и главниот дистрибутер на Chevrolet. Единствениот проблем е што тие ќе мора да чекаат за испорака веројатно до крајот на годината.

Фото: Chevrolet

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Будвигов крем: Појадок кој спречува појава на бројни болести

Германската биохемичарка Јохана Будвиг открила начин за откривање на маснотии во крвта, ја сфатила важноста …