Починала актерката Мира Фурлан

Починала на 65-годишна возраст. Таа, наводно, починала во средата, 20. јануари. Веста за нејзината смрт е објавена и на нејзиниот профил на Твитер.

Мира Фурлан е родена во Загреб во 1955 година, а живее во Америка од 1991. година.
Својата кариера ја започна како театарска актерка, а во осумдесеттите стана една од најпознатите филмски актерки во Југославија.
Во 1982 година глумеше во „Киклоп“ на Антун Врдолjак. Две години подоцна, тој ја сними „Во канџите на животот“, а во 1986 година глумеше во „За среќа се потребни тројца“. Истата година го сними филмот „Убавина на порок“. Таа е позната и по улогата во филмот „Татко на службено патување“.
Една од најпознатите улоги е таа на Катет од Вело Мисто.
На почетокот на распадот на Југославија, Фурлан замина во Америка, каде што исто така продолжи да игра значајни улоги. Најзначајните и секако најпопуларните достигнувања во кои таа играше улоги се планетарно популарните телевизиски серии „Вавилон“ и „Изгубени“.


Фурлан беше интелектуалка која го искажа својот критички став кон лудилото што се случи на нашите простори во 90-тите години на минатиот век, укажа на опасностите на национализмот и омразата што произлегува од него, но исто така прецизно ги демаскираше сите ужаси што се случуваат во светот околу нас. Во неодамнешното интервју за белградскиот дневен весник НИН, таа рече: „Владетелите се обидуваат да ги задржат своите поданици во верувањето дека немаат друг избор освен пропишаното. И што ако направат? Што ако е сè уште можно да се направи избор во ситуација кога наводно нема избор? Колку беше тежок тој избор и какви беа последиците врз лицето? Самата помисла е опасна за системот и затоа е субверзивна. Но, токму таа мисла може да биде единствениот пат до слободата“.
Авторот на серијата „Вавилон 5“, J.. Мајкл Страчински, и оддаде почит на Фурлан.
Во долг пост, тој напиша дека знае дека нејзиното здравје се влошувало. „Се надевавме дека нејзината состојба ќе се подобри“, додал тој.

Фото: Twitter.com

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Путерот е неверојатен ХИДРАНТ за кожата на лицето! За секое нанесување, кожата ќе ви каже БЛАГОДАРАМ!

Доколку сè уште немате „путер за тело“ во вашето шкафче за креми, сега е вистинско …