Околу 10% од луѓето страдаат од тинитус: Како да се заштитите и да си олесните?

Дали слушате зуење, ѕвонење или свиркање во ушите? Не сте осамени.
Една нова студија објавена во списанието JAMA Otolaryngology Head & Neck Surgery открила дека еден од 10 возрасни страда од зуење во ушите, нарушување што предизвикува само вие да слушнете одреден звук.
Тинитусот може да доаѓа и да си оди, а вие може да страдате од тоа цело време. И, лекарите можеби никогаш не ја утврдуваат точната причина за тој непријатен симптом.
Може да се активира од што било, од акумулација на ушен восок или многу гласен концерт, до нарушувања на крвните садови или губење на слухот во староста. Дури и некои антидепресиви и други лекови може да предизвикаат фантомско ѕвонење.
За жал, во повеќето случаи, нема лек, вели „American Tinnitus Association“. Сепак, постојат неколку чекори што можете да ги преземете. Д-р Сара Маври, специјалист по оториноларингологија, открила на Health што можете да направите кога станува збор за слушање на тоа непријатно зуење.

Замаскирајте го непријатниот звук
Ако тинитусот ви пречи во концентрацијата, вклучете бели звуци, вклучете го вентилаторот или малку вклучете го телевизорот.
„Ова ќе му помогне на мозокот да го потисне фантомскиот шум и да го направи помалку напорен“, објаснува д-р Маври.

Ослободете се од стресот
Тинитус може да покаже дека на вашето тело му треба пауза.
„Моите пациенти велат дека не се сигурни зошто имаат тинитус, а потоа испадна дека се под стрес или дека не спијат доволно“, вели д-р Маври, истакнувајќи дека е важно да се практикуваат техники за ослободување од стрес.

Поврзете се

Можеби е корисно да се поврзете со други кои страдаат од истиот проблем, посочува лекарката. На овој начин ќе можете да разберете дека не сте единствените со овој проблем и ќе ги слушнете и искуствата на другите луѓе.

Заштитете ги ушите
„Тинитусот се влошува кога напредува губењето на слухот“, вели д-р Маври.
Нејзиниот совет е да ги заштитувате ушите кога сте изложени на посилен шум. На пример, кога ќе ја исушите косата, ставете чепчиња за уши.
Истражувањата сугерираат дека чепчињата за уши навистина помагаат. Студија објавена минатиот месец покажала дека само 12. проценти од посетителите на концертот кои носеле чепчиња за уши доживеале непријатно ѕвонење по завршувањето, во споредба со 40. проценти од луѓето кои не користеле заштита за уши.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) ГОЛЕМО СРЕЌНО СЕМЕЈСТВО – Има 16. деца: „Сопругот ме убеди, јас во почетокот воопшто не сакав деца!“

Вкупно била бремена 23. пати, но некои бремености завршиле со спонтан абортус. Кога почнале да …