10 ефтини и здрави намирници што треба да ги имате во вашето мени

6. Компири
„Со вклучена кора, еден среден компир обезбедува 30% од дневната препорачана количина на витамин Ц, заедно со јаглехидрати, влакна, витамин Б6 и калиум“, вели Амидор.

7. Конзервирани домати
Без разлика дали ги сакате мелени, сечени на коцки или цели, доматите од конзерва се ефтин додаток во исхраната на вашата листа за купување. Амидор вели дека тие се полни со витамин Ц, растителни влакна и се одличен извор на антиоксидансот ликопен, кој може да помогне во намалување на ризикот од срцеви заболувања, рак на простата и оштетување на видот.

8. Јатки


Јатките се богати со здрави масти, протеини и минерали, вели Инглиш.

9. Пилешко
“Пилешкото обезбедува протеини, голем број витамини од групата Б и железо. Ако сакате да ги намалите заситените масти, кожата пред јадење”, советува Амидор.

10. Билки и зачини
Со помош на зачини можете целосно да го трансформирате јадењето, а зачинските билки како рузмарин и оригано се исто така се богати со антиоксиданти.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Славната тенисерка родила девојче и открила кое популарно име и го дала

Каролина Возниацки стана мајка. Поранешната данска тенисерка со нејзиниот сопруг и поранешна НБА sвезда Дејвид …