(ФОТО) Исповед на глумицата Дора Липовчан: „Силувана сум и 15. години молчев за тоа!“

Актерката Дора Липовчан открила дека била сексуално злоставувана како млада девојка.
„Ме силуваа многу пред да влезам во мојата професија, иако почнав да го работам тоа како дете, па не можам да ја обвинувам за она што ми се случи тогаш. Но, уште подобро ги разбирам, денес, моите колеги од целиот регион кои излегуваат со такви приказни поврзани со нивниот професионален живот и школување… На работа веројатно имав среќа што никогаш не станав мета на предатори, можеби затоа што го носев тоа искуство како лузна од крварење од претходно. Јас веќе развив одбранбени механизми кои јасно би убедиле секој со такви намери дека ќе биде лошо ако некогаш стават рака врз мене … затоа што верувам дека оној што би се обидел да ме допре уште еднаш во овој живот, ќе заврши со искинато грло. Имав толку многу гнев во мене уште од детството… Се надевам дека сега сите ќе дојдат со имиња за да ги симнат предаторите од нашите улици, од нашите училишта и академии… Цели 15 години молчев пред да одам во полиција… И не, тие не го затворија, веќе беше доцна и немаше доволно докази за судот… Но, јас барем зборував… Оттогаш душата ми крвари малку помалку… “, напишала Липовчан на својот Фејсбук профил.

„На некои сè уште не им е јасно… Што страда душата при силување… И покрај тоа што умот останува заробен во слики со децении, иако телото е засекогаш скршено од автоимуни болести, иако после тоа е проклето тешко да му се даде на срцето увид, да се позајми, а камоли подарок, сепак е можно е да се зачува… Но, она што најмногу страда е душата…самата причина за сопственото постоење станува засекогаш сомнителна… затоа човек молчи“, додала таа на друг пост.


Откако актерката Милена Радуловиќ откри дека ја силувал учителот по глума Мирослав Мика Алексиќ, на Фејсбук е покрената страницата „Не барав“, каде жените од регионот анонимно ги оставаат своите шокантни признанија…

Фото: Facebook

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) Ирина Шајк и Бредли Купер се повторно заедно!?

Американскиот актер Бредли Купер (45) и руската манекенка Ирина Шајк (35) биле фотографирани заедно во …