Какво време не очекува до крајот на седмицата?

Јануари ни донесе вистински зимски температури, но прогнозите навестуваат мало затоплување…
Денес утрото ќе биде ведро и многу студено, а преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југозападен правец.
Утре се очекува променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен јужен ветер. На планините во западните делови ќе има услови за повремен снег.
За петок се најавува променливо облачно, во западните делови со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува умерен ветер од јужен правец.
Минимална температура: -3°C до 4°C
Максимална температура: 5°C до 12°C
Во сабота, ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд поинтензивни во западните делови. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието повремено засилен ветер од јужен правец.
Минимална температура: 2°C до 7°C
Максимална температура: 7°C до 13°C
За недела се најавува променливо облачно со повремени врнежи од дожд, на планините попладне од снег. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието повремено засилен ветер од јужен правец.
Минимална температура: 1°C до 7°C
Максимална температура: 7°C до 12°C
Според најавите од УХМР температурите полека се зголемуваат па не очекуваат пријатни и „потопли“ денови.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се чествува Трето наоѓање на главата на Свети Јован Крстител

Во времето на прогонството на светиот Јован Златоуст, главата на свети Јован Крстител беше пренесена …