(ФОТО) Лекарите и рекле дека не може да има деца па потоа на 46. години родила тројки

Кога Џорџија Фостер имала 36 години, лекарите и рекле дека никогаш нема да може да има успешна бременост поради недоволно развиена матка.
Цел живот страдала од ендометриоза, а лапароскопијата исто така открила дека Џорџија има уникатна форма на матка, што ја спречува да зачне дете.
„Бев шокирана кога дознав и помислата дека не можам да имам свои биолошки деца долги години ме вовлече во депресија“, вели Џорџија.
Во еден момент дури размислувала и за посвојување, но бидејќи во тоа време била без партнер, нејзините шанси биле многу мали. Иако максимално се фокусирала на својата кариера, нејзината потреба да се реализира како мајка никогаш не исчезнала.
По дијагностицирањето, таа излегла на неколку состаноци на „слепо“ во Лондон, каде што живеела во тоа време, но не чувствувала дека сака да биде во врска со никого. Враќајќи се дома од еден од нејзините состаноци, таа одлучила да се откаже од идејата да го најде совршениот маж.


Откако наполнила 41. година, нејзината најдобра пријателка се загрижила за неа и ја охрабрила да побара мислење од друг лекар. Втората лапароскопија открила дека првата дијагноза е во основа неточна.
„Лекарот потврди дека имам многу необичен облик на матка и би било предизвик да останам бремена, но не и невозможно затоа што во матката имаше доволно простор да го носам бебето“, вели Џорџија.
Во моментот кога нејзиниот лекар предложил да размисли за донатор на сперма, таа сè уште била слободна, опција за која не знаела во тоа време. Одлучила да ги оствари своите соништа, дури и ако тоа значело дека ќе биде самохрана мајка. Дури и нејзините родители, кои исто така очајно сакале да станат баба и дедо, се согласиле дека донаторот на сперма е единствениот можен начин во тоа време.


„Моите родители купија шест шишиња сперма и ја испратија на британска клиника за плодност“, вели Џорџија. „И, сè што знаевме за донаторот на сперматозоидите беше дека тој е дански лекар и дека има 27 години”.
За да ги зголеми шансите за забременување, таа започнала шестмесечен курс за акупунктура пред вештачкото оплодување и почнала да пие специјален чај.
Во меѓувреме, на изложба на која Џорџија одржала говор за самодовербата, а една видовите жена и предвидела дека ќе се сретне со својот животен партнер и дека ќе имаат заедно три биолошки деца. Џорџија се смеела на таа можност мислејќи дека мисли дека ќе се сретне со некој кој веќе има три деца, но видовитата инсистирала на тоа дека никогаш не погрешила со такви работи.
Неколку дена подоцна го запознала Иан.
Еден пријател ја поканил на пијалок и ја запознал со 39-годишниот Иан, кој штотуку се преселил во Лондон на работа, а Џорџија веднаш се почувствувала привлечена. Иако првично се двоумела со оглед на големите планови што ги имала за нејзиниот живот, сепак решила да преземе иницијатива и да го покани Иан на состанок. Следната вечер тие излегле на состанок и брзо станале неразделни.


„Иан започна да спие со мене и кога ме праша за чајот што го пијам со силен мирис, реков дека е за мојата ендометриоза“, вели Џорџија.
Кога Џорџија му кажала за нејзината желба да има деца, Иан одговорил дека никогаш не размислувал да стане родител. Џорџија појаснила дека мора да се обиде да ја постигне својата цел и ако не сака да и се придружи, тоа е во ред. Иан ја замолил да му даде рок од три месеци да размисли за сè, и за тоа време тој ја запознал и со неговите родители. Откако го посетила неговото семејство, Иан и рекол дека е подготвен да стане татко.
„Забременив по првото интраутерино оплодување (IUI), но за жал абортирав во осмата недела од бременоста, што беше поразително“, вели Џорџија.
Шест месеци подоцна, по уште еден неуспешен третман со ИВФ, Џорџија отпатувала на Северен Кипар со нејзината мајка и најдобра пријателка за да заврши трет третман со ИВФ во централен Северен Кипар, кој бил подостапен, но исто така го имала и најновиот генетски тест.


„Таму лекарот, поради мојата возраст, одлучи да пренесе три ембриони со надеж дека барем еден ќе доведе до бременост. Изненадувачки, забременив со три момчиња”, се сеќава Џорџија, која тогаш имала 46. години.
Нејзината бременост била ризична, па морала да лежи во кревет цело време. Во 34-та недела од бременоста родила три здрави момчиња со царски рез. Кога момчињата наполниле четири години, во 2017. година, тие одлучиле да се преселат во Мелбурн за да бидат поблиску до родителите на Џорџија. Иако признава дека понекогаш е предизвик да се биде најстара мајка на училишни состаноци, таа вели дека е одлично за неа да стане мајка во позрели години. Сега е помирна и има повеќе трпеливост, и не мора никому да се докажува.

Извор и фото: kidspot.com.au

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Мајка за синот изградила мостови до училиште

Грижлива мајка во кинеската провинција Хенан потрошила повеќе од милион јуани или околу 154.000 американски …