Исповед на татко чија ќерка го посетувала училиштето каде биле злоставувани ученичките: „Да слушнав дека го допрел моето дете, ќе го најдев пред полицијата“

„Станав тој ден и видов порака на телефон, нешто како ‘Тато, ќе читаш за Мики, не грижи се, не ми е важно, во ред е’. Никогаш не ми падна на памет за што станува збор“, вели таткото на една од девојките што ја посетувала познатата школа за глума „Работа на срцето“ на Мирослав Мајк Алексиќ.
Тоа утро, сите медиуми зуеа за признанието на младата актерка Милена Радуловиќ и за апсењето на познатиот учител по глума, Мирослав Мајк Алексиќ, обвинет за сексуално злоставување девојчиња.
„Да слушнав дека го допрел моето дете, ќе го најдев пред полицијата“, кратко одговорил таткото на еден од учениците на Алексиќ. Потоа застанува и вели дека веројатно неговата ќерка прва би реагирала на тој настап во стилот: „Чекај, што правиш?“. Тој сакал да остане анонимен (идентитетот и е познат на редакцијата на https://nova.rs/), но за порталот објаснил дека целата ситуација ја гледа како родител кој „го пуштил детето да оди кај насилникот“.

На прашањето дали е можно неговата ќерка да молчи за такво нешто, тој не размислувал премногу: „Верувам дека ќе видам нешто вакво да и се случи, ја гледам секој ден, ќе забележам дека нешто не е во ред. Мислам дека родителот мора да го види тоа кај своето дете ако го познава“.
Сепак, тој знаел за репутацијата на Алексиќ, поради што многумина, дури и децата на Бранислав Лечиќ, се откажале од часовите. Неговата ќерка не спомнувала дека се откажува, таа со години одела во училиштето „Работа на срцето“, сериозно подготвувајќи се за својата кариера како актерка.

„Таа глуми од својата осма година, знаевме дека тој има свои методи и разговаравме за тоа. Го разбиравме како еден професор кој е со цврста рака, претпоставувам дека тоа беше во ред за родителите. На пример, таа мораше да чита една книга неделно, па кога не ја чита, толку е вознемирена што не сака да оди. Но, ние на тоа гледавме како на вежба што таа ќе мора да ја издржи во глумата, тоа се девојки кои сакаат да станат актерки. Сепак, едно е строг учител, а друго е насилник“, објаснува таткото.

Кога се појавила веста, тој разговарал со неговата ќерка, која му признала дека неодамна слушнала од другарка дека нешто се случува. Се испостави дека првата што зборувала е малолетна жртва, која го пријавила Алексиќ во МВР, а во меѓувреме, девојчињата се поврзале, истражувале и дошле кај Милена Радуловиќ, која јавно го крена гласот во име на сите нив ноќта кога беше уапсен Алексиќ.

Огорчениот татко открива дека во моментов главната тема меѓу децата е дали Билјана Масиќ, професор на ФДА и сопруга на Мирослав Мајк Алексиќ, знаела што се случува, додека училиштето на Мика Алексиќ денес изгледа како куќа на ужасите.

Извор: nova.rs

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Добрите ефекти на лебот на организмот

Многу луѓе избегнуваат конзумирање леб, но изборот на правилен тип може да има позитивни ефекти …