(ВИДЕО) Светот во транс поради новата фудбалска магија на Ибрахимовиќ

Во текот на целата своја кариера, Златан Ибрахимовиќ ги воодушевуваше љубителите на фудбалот со своите вештини, а тоа исто така му успева и на крајот на четвртата деценија од својот живот.
За тоа му беа потребни нешто повеќе од цели 16. минути игра на натпреварот против Каљари.
Најпрво постигна гол од белата точка, кој претходно самиот го имаше освоено, така што познавачите на фудбалот можеа со неверување да го следат потегот на неверојатниот Швеѓанец по 16. минути и 17. секунди игра.
По едно долго поминување од последната линија, што Јенс Хауге го спушти со градите кон Ибрахимовиќ, тој прво совршено ја смири топката, а потоа на начин што ги остави сите љубители на фудбалот во стравопочит, го ангажираше Дало.

Ибра не застана тука, тој постигна уште еден гол до крајот и со тоа го зголеми својот учинок оваа сезона на 12., иако одигра само осум натпревари. Статистичките податоци велат дека Златан ја тресе мрежата на секои 53. минути оваа сезона, и звучи малку неверојатно што Златан влезе во историјата како фудбалер кој успеа да постигнува голови на официјалните првенствени натпревари 23. години по ред.

Фото: Принтскрин/Тwitter.com

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

СРЦЕТО НА ИЗДРЖАЛО – Починал Алфредо Кинтана

Порто потврдил дека познатиот голман Алфредо Квинтана починал. Португалскиот голман Алфредо Квинтана претрпел срцев удар …