(ВИДЕО) Новак за еден ден од тениски негативец до херој

Новак Ѓоковиќ во последно време е постојано на мета на светските медиуми, притисокот врз најдобриот тренер во светот се зголеми откако замина во Австралија, а Ноле повторно се најде во центарот на вниманието на локалната јавност.
Овој пат, причината е исклучително позитивна.
Според одлуката на австралиските власти, Ѓоковиќ е во карантин во Аделаида каде е должен да мине две недели пред почетокот на натпреварувањето на Австралија опен, а навивачите се собираат секој ден за да ја изразат својата поддршка.
По „посетата“ на снаодлив љубител на тенисот, Новак имаше можност да ужива во вистински мал тениски натпревар веднаш под неговата тераса.
Две момчиња дошле пред хотелот во кој се сместени тенисерите, со желба да поздрават барем еден од нив, и на нивна радост, во тој момент на терасата се најде рекетот број еден на светот. Иако во тој момент читал книга, Новак направил пауза, кратко разговарал со двајцата, а потоа децата, по иницијатива на Ѓоковиќ, одиграле неколку поени на улицата, кои ги следел со насмевка.
„Новак важеше за тениски негативец поради барањето што го испрати до организаторите на Австралија опен со цел да ги релаксира карантинските мерки за играчите, но денес тој стана херој на две момчиња“, се наведува во извештајот на телевизијата „9News“ од Аделаида.
Момчињата не го криеле ентузијазмот ниту за потегот на Ѓоковиќ:
„Тој читаше книга кога дојдовме. Тој нè виде, започна да разговара со нас, а потоа нè замоли да одиграме неколку поени“, рекло едно од момчињата, додека другото на прашањето како се чувствува за сето ова, кратко рекол: „Лудо“

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Пронајден исчезнатиот фудбалер: Англија жали за Џејмс Дин

Поранешниот фудбалер Џејмс Дин, чие тело беше пронајдено четири дена откако исчезна, беше „нежен џин“ …