CNN ЗА МЕЛАНИЈА ТРАМП: Првата дама на Америка ќе ја напушти Белата куќа со најмала популарност, а еве кога започнал да паѓа нејзиниот рејтинг

Првата дама на САД Меланија Трамп ќе ја напушти Белата куќа со најмала популарност од почетокот на нејзиниот мандат, наведува Си-Ен-Ен, повикувајќи се на нивното истражување.
Од февруари 2016. година, кога нејзиниот рејтинг беше следен во јавноста, сопругата на американскиот претседател Доналд Трамп, Меланија, има најмала популарност, па 42. проценти од испитаниците изјавиле дека имаат позитивен став за неа, 12. проценти не се сигурни, а дури 47. проценти имаат негативен став.
Таа имала најголем рејтинг во мај 2018. година – 57. проценти, што се совпаднало со првата официјална вечера и нејзиното присуство на погребот на поранешната прва дама Барбара Буш во Тексас.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by First Lady Melania Trump (@flotus)

Сепак, според Си-Ен-Ен, нејзината популарност паднала во декември, по посетата на Африка, кога 36% од нив имале негативен став кон неа.
Најновото истражување покажало дека нејзината популарност е далеку помала од популарноста на нејзините претходнички – во јануари 2017. година, Мишел Обама имала 69. проценти позитивни гласови, како на почетокот на нејзиниот мандат, додека Лора Буш имала 67. проценти поволен рејтинг, а Хилари Клинтон 56. проценти.
Методологијата за пресметка малку се променила во споредба со претходните истражувања, според Си-Ен-Ен, бидејќи бројот на телефонски истражувања се зголемил и траел подолго од шест дена.
Тоа било спроведено во периодот помеѓу 9. и 14. јануари, а во него учествувале 1.003 возрасни лица.

Фото: Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) Ирина Шајк и Бредли Купер се повторно заедно!?

Американскиот актер Бредли Купер (45) и руската манекенка Ирина Шајк (35) биле фотографирани заедно во …