ПАТУВАЊА – ОД МАРТ повеќе нема влегување во авион без „КОВИД ПАСОШ“? Еве кој ПРВ ќе го бара!

Претставници на Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт (ИАТА) најавија дека нивните „дигитални пропусници“, „Travel pass“, треба да започнат да се користат од март.
Travel Pass ќе биде првиот што ќе го користат националните и големите авиокомпании.
Станува збор за мобилна апликација која им помага на патниците да ги имаат на едно место сите потребни информации поврзани со сертификатот за тестирање за КОВИД-19 или вакцинација. Апликацијата е посигурна и полесна за употреба од печатените документи.
Контактот помеѓу патниците и персоналот ќе биде минимален.


Започнале пред пандемијата!?
Интересно е што ИАТА ја разви оваа апликација пред пандемијата во партнерство со компанијата „Еверним“, која се занимава со решенија за дигитална идентификација.
IATA работи бргу на проектот, на формата, начинот на употреба и предвидување на можна злоупотреба. На овој начин, ќе се решат проблемите на авионската индустрија поврзани со пандемијата. Апликацијата ќе има можност за бесконтактна идентификација.
Патниците ќе пристигнат на аеродромот со подготвена документација и нема да има повеќе одложувања.
Целта на електронскиот пасош е да се реши проблемот на авиокомпаниите со персоналот на аеродромот. Имено, авиокомпанијата, која работи со околу 10% капацитет, во моментов користи 100% од својот персонал за да ги провери сертификатите за тест за КОВИД-19.
Кога апликацијата работи со полн капацитет, тоа ќе ги намали одложувањата и одложувањата, бидејќи патниците ќе доаѓаат со проверена и подготвена документација.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОЛКУ ОРЕВИ, А КОЛКУ ДРУГИ ЈАТКИ ТРЕБА ДА ЈАДЕМЕ ДНЕВНО: За максимална корист!

Јатките се важен дел од здравата исхрана, заедно со свеж зеленчук и овошје. Ниту една …