Македонија отпатува на завршниот дел на сметка на Чиле

Во интензивен и возбудлив натпревар, Северна Македонија резервираше влез во главната рунда откако обезбеди два бода на последниот натпревар од групната фаза против Чиле, кој заврши 32:29.
Првиот период забележа духовен перформанс од Македонците, со чуварот на мрежата Никола Митревски кој воодушеви со 7. одбрани, давајќи му можност на неговиот тим со борбена борба да да се бори против Чиле при резултат од 17:16.
Во вториот период, Македонија ги престигна своите противници – Кирил Лазаров ја инспирираше помладата генерација на неговиот тим постигнувајќи 8 гола.
Лазаров ја доби наградата за играч на натпреварот како награда за неговите подвизи што го поттикнаа неговиот тим до првиот настап во главната рунда од Франција 2017 година.
Македонија го зазема 3-тото место во групата Г, ставајќи ги во главната рунда и испраќајќи го Чиле во Купот на претседателот.
акедонија треба да игра против 2. од групата Х во главната рунда на 20 јануари. Додека Чиле треба да игра против 4-от од групата Х на 20-ти јануари.

Фото: handballegypt2021.com

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

СРЦЕТО НА ИЗДРЖАЛО – Починал Алфредо Кинтана

Порто потврдил дека познатиот голман Алфредо Квинтана починал. Португалскиот голман Алфредо Квинтана претрпел срцев удар …