Денес е најдепресивниот ден во годината: Совладајте го со овие совети!

ДЕНЕС е Син понеделник. Третиот понеделник во јануари го носи тоа име и се смета дека е најдепресивниот ден во годината. Се смета дека е предизвикан од постпразничната криза, вината за непочитување на новогодишните резолуции, студеното време и други фактори, а оваа година паѓа на 18. јануари.
Некои сметаат дека Синиот понеделник е мит, други тврдат дека се навистина нерасположени и депресивни на тој ден. Оваа година, Синиот понеделник ќе биде потежок за многумина, бидејќи тоа се случува додека, поради пандемијата на коронавирусот, во некои земји е во сила затворањето.


На луѓето кои се погодени од депресија во ова време им се советуваат неколку работи. Меѓу другото, вежбајте и волонтирајте.
„Вежбањето е фантастично затоа што телото ослободува хормони на среќа. Не мора да вежбате во теретана, доволно е само да ја зголемите физичката активност со одење или некоја друга форма на вежбање”, изјавил д-р Филип Кларк од Универзитетот во Дерби.


Поентата на волонтирање е да се даде, а не да се прима.
„Може да биде добар начин да се стане посреќен без никакви финансиски инвестиции“, истакнал д-р Кларк.
На овој ден, можете да планирате некоја забавна активност, како филмска вечер со партнер или семејство, да најдете време да исчистите или да изберете храна за подобрување на расположението како авокадо и јатки богати со здрави масти или темно чоколадо што содржи моќни антиоксиданти.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Зверев признал дека боледува од дијабетес

Александар Зверев јавно признал дека со години боледува од дијабетес и најави формирање на фондација …