(ВИДЕО+ФОТО) Гробовите на овие девојки и денес СВЕТАТ ноќе, а нивната приказна ЈА ЛЕДИ КРВТА во вените!

Минатата година беше снимен филмот „Радиумски девојки“, а нивната судбина е потресна.
Откривањето на радијацијата беше историски момент. Пјер и Мари Кири беа наградени со Нобелова награда, а ренгенските зраци спасија животи на многумина. Сепак, многумина на оваа иновација во време на кралицата Викторија се обиделе да заработат пари.
Имало и многу жртви. Помеѓу 1917. и 1926. година, за време на врвот на „бумот“ на радиумот, американската корпорација „Радиум“ вработила повеќе од сто работници (претежно жени) и со патентирани светлечки бои боела рачни и други часовници .


АБиле агажирани дури 70. жени да ја мешаат бојата „андарк“, која се состои од лепак, вода и радиум во прав. Работничките биле научени да ги обликуваат четките со боја со устата, за да можат фино да ги обојат стрелките на часовниците. Тие практично ја лижеле опасната материја. Секоја жена тоа би го повторувала стотици пати на ден, а наводно биле добро платени за тоа.
Од друга страна, управата и инженерите внимателно избегнувале какво било изложување на овие „безопасни“ бои.

Десетина години подоцна, овие девојки и жени почнале да умираат. Случајот против компанијата е познат како „Радиумски девојки“, кој бил инициран од пет жени. Сè уште нема точни податоци за тоа колку вработени во компанијата страдале од анемија, необјаснети фрактури на коските, крварење на непцата и, конечно – некроза на вилицата.

Иако многу работнички се разболеле, случаите на смртта од зрачење првично се припишувала на сифилис. Згодно решение – да се намали угледот на жените, а во исто време медицинските истражувачи ангажирани од фабриката веројатно биле добро платени за да не излезат со вистински наоди.

Во 1925 година, Њујорк Тајмс објави статија за нова болест, наречена „радиумска некроза“, што беше учтив термин за болниот процес на распаѓање на вилицата и формирање на тумор. Само еден месец откако и самиот пронаоѓач на „Андарк“ починал од апластична анемија, сопственикот на фабриката предложил во иднина да се „слика“ со метален молив.
Случајот „Радиумски девојки“ бил решен во 1928. година, така што компанијата се договорила со пет болни жени. Секој од нив добила по 10.000 УСД, плус 600 УСД годишно – до крајот на животот, заедно со покритие за сите болнички и судски трошоци. Сите тие починале за неколку години. Мерењата покажуваат дека нивните гробници се уште се радиоактивни.

Сè на сè, завршило со практика на обликување на четки со уста и отворени контејнери за боја. Иако радиумот се користел во часовниците до 60-тите години на минатиот век, немало нови случаи на синдром на акутно зрачење кај оние кои ги сликале стрелките, а популарноста на играчките со светкави елементи полека опаѓала. Луксузните предмети, како што е “долна облека од радиум”, исто така, почнале да исчезнуваат од рекламите во весниците.
„Радиум – благодат или закана? беше насловот на статијата од „Секојдневна наука и механика“ од јуни 1932 година. Неговиот автор интервјуирал шест специјалисти и го постигнал консензусот што го имаме денес: радиумот понекогаш може да помогне во лекување на рак, но – не јадете го и не пијте го.
Ги боеле и ноктите!
Млади жени, од кои многу штотуку завршиле средно училиште, ги фарбале ноктите и забите со сјајната боја.

Фото: Скриншот/

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО) Дознал дека има рак па отишол кај пријател да ја избричи главата: Неговата реакција го расплакала! Ова се нарекува пријателство

Кога дознал дека има рак, Нефтали Мартин не знаел „каде удира“ и што да прави. …