Што почесто јадете сардини и ќе имате подобри коски и поздраво срце! А, помагаат и во лекување на ОВИЕ болести!

Сардините не се баш на списокот со највкусна храна за повеќето луѓе.
Секако, за вкусовите не треба да се дискутира, но кога ќе прочитате зошто сè е добро да се јаде сардини, ќе сфатите дека малку „жртва“ не е ништо во споредба со придобивките што ги нуди оваа храна.

Исклучително богата со протеини
Пакување од 80 гр сардини содржи дури 23 гр протеини. Имајте на ум дека препорачаната дневна доза е од 24 до 28 грама од оваа многу важна супстанца.

Помага при лекување на воспаленија и го намалува ризикот од развој на болеста
Сардините се одличен извор на EPA и DHA, две масни киселини кои науката ги потврди за лекување на воспаленија.

Го зачувува здравјето на коските
Поради големата количина на калциум, сардините можат да ви помогнат да го одржите здравјето на коските. Само 50 гр сардини содржат неверојатни 217 мг калциум!

Помага при лекување на депресија и анксиозност
Сардините содржат многу омега 3 масни киселини, а новите научни откритија покажуваат дека постои силна врска помеѓу овие супстанции и отпорност на депресија.

Го намалува апетитот
Кога јадете сардини за оброк, тие ќе ве заситат толку многу што нема да чувствувате желба за грицки и непотребни закуски. Исто така, ќе ви помогнат да изгубите на тежина.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Брз и едноставен колач: Вкусни посни коцки!

Постите уште траат а денес ви предлагаме еден посен десерт: Потребно ви е чаша за …