„Сончева диета“ го намалува ризикот од канцер

„Сончевата диета“ се заснова на истражување кое покажало дека губењето вишок килограми го намалува ризикот од рак.
Вишокот на маснотии во телото, особено околу стомакот, е директно поврзан со 13 различни видови на рак, вклучувајќи рак на дојка во менопауза и рак на дебело црево. Масните клетки, меѓу другото, произведуваат многу дополнителни хормони и фактори на раст кои патуваат низ крвта и ги активираат клетките во другите делови на телото да се поделат брзо, зголемувајќи го ризикот од рак.


Добрата вест е дека дури и релативно скромното слабеење може да направи голема разлика и да го намали ризикот.


 

View this post on Instagram

 


A post shared by The Fast 800 (@thefast800_official)

Во една неодамнешна студија, истражувачите од Американското здружение за рак следеле 180.885 жени на возраст од 50. години или повеќе години. Откриле дека жените со прекумерна тежина кои изгубиле помеѓу 2 и 4,5 килограми го намалиле ризикот од рак на дојка за 13 проценти во споредба со оние кои останале на иста тежина или се здебелиле. Жените кои успеале да ослабнат 9 или повеќе килограми го намалиле ризикот за 23 проценти, дури и ако подоцна вратиле неколку килограми.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Fast 800 (@thefast800_official)

Врската помеѓу ракот на дојка и слабеењето е особено силна затоа што слабеењето брзо ги намалува нивоата на естроген, велат д-р Мајкл Мосели и д-р Клер Бејли, кои ја претставија својата „сончева диета“ во „Дејли меил“, дизајнирана како здрав начин за постигнување идеална тежина и го намалуваат ризикот од рак. Всушност, тоа е програма составена од три диети во низа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Fast 800 (@thefast800_official)

Првата е нивната брза диета за слабеење, која ја нарекоа Fast 800, што подразбира сведување на 800 калории на ден за неколку недели. Тие велат дека е полесно отколку што звучи и го илустрираат со рецепти за едноставни и вкусни нискокалорични јадења како портокал и морков салата, или кремаст кари со портокалов и црвен зеленчук. Студијата направена со Универзитетот во Оксфорд покажала дека просечното слабеење е 9,5 кг за осум недели.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Fast 800 (@thefast800_official)

После тоа, се препорачува „наизменичен пост“ (варијанта 5:2), каде што внесувањето се намалува на 800 калории само два дена во неделата, пред конечно да се префрли на здрава медитеранска исхрана.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Fast 800 (@thefast800_official)

Се верува дека наизменичното постење го намалува ризикот од рак со подобрување на чувствителноста на инсулин, додека медитеранската диета се базира на храна позната по нивните антиканцерогени својства.

Фото: Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Во Бугарија рекорден број заразени и починати од корона

БУГАРИЈА, која има најнизок процент на вакцинирана популација во ЕУ, објави рекорден дневен број на …