Прекумерна употреба на витамин Д за време на пандемија на коронавирус може да предизвика сериозни последици по здравјето

Прекумерната употреба на витамини и додатоци во исхраната за да се одржи имунолошкиот систем силен за време на пандемијата може да има негативни последици, предупредила д-р Бетул Меркан.
Објавување на пишана изјава за прекумерна употреба на витамини, особено витамин Д, во обид да се направи силен имунитет, интернистот д-р Бетул Меркан од болницата Медипол Мега во Истанбул рече дека хипервитаминозата Д се јавува како резултат на прекумерна и непотребна употреба на витамин Д, и дека резултира со разни здравствени проблеми.
„Повеќето луѓе кои редовно јадат не им се потребни додатоци, но стана вообичаено за пациентите да не знаат да користат високи дози на разни витамини, особено за време на пандемијата „Ковида-19“.
Витаминот Д е еден од нив, и за жал, честопати се среќаваме со неконтролирана употреба на високи дози на витамин Д “, изјавила докторката.

Луѓето треба да бидат свесни дека содржините на социјалните мрежи ги охрабруваат луѓето да користат витамини, нагласила д-р Меркан, наведувајќи дека ваквата неконтролирана употреба носи нездрави резултати.
Состојба наречена хипервитаминоза Д може да се појави поради долготрајно внесување на витамин Д или поради употреба на големи дози, забележала лекарката.
Хипервитаминозата Д доведува до зголемена екскреција на калциум (хиперкалциурија), високо ниво на калциум во крвта (хиперкалцемија) и нарушувања на срцевиот ритам, рекла лекарката, додавајќи дека употребата на витамин Д треба да биде под надзор на лекар.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) ПРИКАЗНА ЗА КОЈА „БРУЈАТ“ МЕДИУМИТЕ: Не едно туку две бебиња – „Меган е бремена со близнаци!“

Додека обожавателите ширум светот со нетрпение го очекуваат големото интервју со Опра Винфри во кое …