Откриено што уште во телото влијае на тежината на симптомите на ковид

Кинески научници од Универзитетот во Хонг Конг дошле до нови сознанија за коронавирусот, односно за симптомите што ги предизвикува кај луѓето.
Тие во научното списание „ Gut“ објавија дека некои микроорганизми во човечкиот гастроинтестинален тракт (дигестивниот систем) влијаат на реакцијата на човечкиот имунолошки систем и сериозноста на симптомите кај луѓето со ковид 19.
„Познато е дека луѓето со ковид 19 немаат некои добри бактерии во гастроинтестиналниот тракт, кои се познати како регулатори и стимулатори на имунитетниот систем на човекот“, рекла д-р Ксиу Нг од Кинескиот универзитет во Хонг Конг.
Таа изјавила дека „дисбиозата“, т.е. присуството на некои абнормални бактерии во нашиот гастроинтестинален тракт, опстојува и по ковид 19 и го фаворизира развојот на долгорочни стомачни заболувања.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ослободете се од проблемите со кожата со сода бикарбона – Доаѓа времето на комарците, а…

Сода бикарбоната има навистина чудесно дејство Иако сме навикнати да ја користиме во исхраната, таа …