Трагедија на релито Дакар: Починал француски возач

Трагедија го одбележа релито Дакар, 52-годишниот француски мотоциклист Пјер Шерпан почина како резултат на несреќа за време на неделната седма етапа.
Тој бил во бесознание и бил во вештачки предизвикана кома во болницата во Сакаки, ​​бил пренесен во Џеда, а потоа било планирано да се пренесе во Франција.
Сепак, тој не дочека да се врати на лекување во земјата, починал од последиците на повредите.
Возачот паднал на 178-тиот километар околу 13. часот, лекарите го пронашле во бесознание и бил пренесен со хеликоптер.
Лекарскиот тим утврдил неколку повреди на главата со губење на свеста, а по итната операција, тој бил во стабилна состојба неколку дена.
За жал, тој не успеал да ја добие најважната битка.
Ова беше четврто учество на Шерпан, првпат се појавил во 2009. година кога за прв пат се одржа релито Дакар во Јужна Америка.
Потоа се појави во 2012. година и два пати ја завршил трката, третиот пат не успеал поради дефект, во 2015 година.
Љубителите на моторните спортови се збогуваат со него, особено на снимката од интервјуто објавено пред релито Дакар годинава.


Фото: youtube.com

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Две години без Коби Брајант

На денешен ден пред две години како гром од ведро небо одекна веста – Коби …