(Рецепт) Зимски детокс од само 2. состојки: Исчистете го телото од токсините и забрзајте го метаболизмот!

Празниците завршија. Време е за детоксикација
После сите празници и уживање во поголеми количини храна, колачи и солени деликатеси, време е да го детоксицирате организмот. Со помош на овој пијалок, ќе ја стимулирате работата на метаболизмот и ќе започнете да исфрлате токсини што се акумулирале во претходниот период. Овој пијалок се прави од само 2 состојки,


Ќе ви требаат следниве состојки:
Половина чаша ладен зелен чај
Половина лимон
Подготовка:
Исцедете го лимонот и измешајте го со зелен чај и пијалокот е подготвен.Еве како овој пијалок влијае на телото:
Поради високите антиоксидантни вредности, зелениот чај е состојка во скоро сите пијалоци за детоксикација. Има корисен ефект врз црниот дроб, а истражувањата докажаа дека помага во процесот на излачување на токсините.
Лимонот, покрај тоа што е богат со витамин Ц и е одличен за здравјето на целото тело, го стимулира ослободувањето на ензимите, но придобивките не застануваат тука. Лимонот содржи пектин (пребиотик) кој помага во намалување на шеќерот во крвта.
Ериоцитринот е антиоксиданс кој се наоѓа во сокот од лимонот и кората. Ериоцитринот во комбинација со други активни супстанции покажа ефект врз намалување на воспалението, оксидативен стрес и оптимизирање на нивото на шеќер во крвта.

Фото: Архива


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(Рецепти) ЗЛАТНА ТРОЈКА за долговечност: Мед, цимет и вода за зачувување на здравјето на ЦЕЛИОТ ОРГАНИЗАМ – Ќе се ШОКИРАТЕ што се’ лекува!

Комбинацијата на мед и цимет е особено важна за проблемите со срцето, и се препорачува …