Жените и девојките од руралните средини полесно до матичен гинеколог

Министерството за здравство, ФЗО РСМ, здружението ХЕРА и Центарот за семејна медицина ќе реализираат уште една реформа во примарната здравствена заштита.
Станува збор за проект кој ХЕРА го доби од амбасадата на Јапонија, како поддршка на јапонскиот народ, а се однесува на пристапот до матичен гинеколог во регионите каде воопшто нема таков семеен лекар или нивиниот број е многу мал.
На денешниот состанок на министерот за здравство д-р Венко Филипче, д-р Катарина Ставриќ од Центарот за семејна медицина, Бојан Јовановски и Весна Матевска од ХЕРА и Љатифа Шиковска, се зборуваше за начинот на реализација на проектот како и целта на истиот. Овој проект е за унапредување на сексуалното и репродуктивно здравје за сите со посебен акцент на девојките и жените од руралните подрачја, од ромските заедници и девојките и жени со телесна попреченост кои имаат ограничен пристап до јавните здравствени установи.
Проектот ќе се спроведува во 10 градови во државата: Македонски Брод, Пробиштип, Крушево, Радовиш, Демир Хисар,Кратово, Делчево, Штип, Крива Паланка и Ресен. Преку проектот предвидено е да се формира консултативната работна група за сексуално и репродуктивно здравје, која заедно со национален и интернационален консултант ќе развие 5 годишен национален план за имплементација на вакви услуги од страна на семејни лекари.
Дополнително предвидено е да се подготви акредитирана наставна програма (теорија и пракса) за зајакнување на знаењата и вештините на семејните лекари за давање на услуги од областа на сексуалното и репродуктивно здравје, едукативно информативни материјали за теренски активности и промоција на услугите помеѓу населението. Значајно е што има и компонента која се однесува на набавка на опрема за давање на здравствени услуги и конртацепција за потребите на семејните лекари, согласно потребите од спроведено мапирање на семејни матични лекари кои обезбедуваат услуги за сексуално и репродуктивно здравје во 10 здравствени региони во Северна Македонија.
Министерот за здравство ја поздрави идејата и посочи дека со ваквите проекти се олеснува и пристапот на граѓаните до јавните здравствени установи.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Четири ПРИРОДНИ состојки кои ја намалуваат видливоста на ИРИТАНТНИТЕ СТРИИ

За жал, повеќето жени не можат да избегнат стрии, поради различни животни околности, и тие …