Дали ве боли секоја коска? Оваа болка е НОРМАЛЕН процес на стареење, но може да се запре…

Откако ќе се оштетат, зглобовите не можат да закрепнат, но има спас.
Ако се чувствувате како да ве боли секоја коска во вашето тело, тоа значи дека страдате од артроза или народски кажано, реума. Оваа болка е неизбежен придружник на стареењето, но може многу успешно да се ублажи со соодветни лекови и физичка активност.


Ортопедите велат дека староста не мора да значи воспаление на зглобовите:
„Медицината сè уште не најде начин да го запре влошувањето и абењето на зглобната ‘рскавица, но може значително да ги забави. Најважно е да се одржи оптималната телесна тежина и да се движиме што е можно повеќе. Само кога ќе се појави болка, потребно е да се земе лекот, а во случај на оток, помагаат компреси кои го смируваат воспалението.
„Остеоартритисот може успешно да се контролира со примена на одредени вежби што се учат во физикална терапија, и кои ги зајакнуваат мускулите околу зглобот, што исто така го намалува појавувањето на оток и болка“, дополнуваат.
До трошење и оштетување на зглобот или зглобовите, исто така, може да дојде и кај младите. Ова обично е резултат на повреда.


„Ревматизмот е прогресивна болест и дегенеративниот процес што се јавува во зглобот е неповратен. Според брзината на промените, може да се забележат забележителни деформитети на зглобовите и чувство на нестабилност. Тогаш болката станува посилна и се меша со секојдневниот живот. Лековите и облозите веќе не се особено ефикасни во овој случај, затоа често се применува операции за вградување вештачки зглобови или вкочанетост на зглобовите, во зависност од локацијата на болеста.
Не е невообичаено повеќе зглобови да бидат погодени од ревматизам истовремено.
„Остеоартритисот е најчеста болест на локомоторниот систем и иако може да се забележи на кој било зглоб на човечкото тело, најчесто заболени зглобови се рацете, ‘рбетот, колковите и колената. Иако постои воспалителна компонента во патогенезата на оваа состојба, ревматизмот во суштина не е воспалително заболување и не треба да биде поврзан со артритис од друга природа, вклучително и ревматоиден артритис.

Креми, тинктури, масла …
Бројни терапии се достапни за лекување на ревматизам – разни креми, тинктури и масла кои се нанесуваат на болните места. Топла купка, лековита кал, како и специјални видови на масажи се исто така од голема помош.

Што треба да се избегнува?
Со цел да се спречи прогресијата на ревматизмот, што може значително да го попречи движењето, важно е да се избегнат положбите на телото што ги оптоваруваат зглобовите, како што се клекнување и останување во таа положба подолг период.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Витаминот Б12 се смета за главно оружје против тешки болести: Еве во која храна го има најмногу и што се лекува!

Витаминот Б12 или кобаламин е неопходна и многу важна компонента за здравјето на луѓето, тој …