Конечно се знае зошто имунитетот „полудува“ од корона

Тешките респираторни симптоми на ковид 19 се должат на активноста на одредени имунолошки клетки, што може да предизвика долгорочна пневмонија.
Александар Мишарин од универзитетот Нортвестерн во Илиноис и неговите колеги анализирале течност од белите дробови на 88. лица со тешка пневмонија предизвикана од инфекција со коронавирус.
Повеќето од овие лица имале голем број на одредени типови на Т-клетки во нивните бели дробови, кои припаѓаат на клетките на имунолошкиот систем и се клучни за одбрана од инфекции. Истражувачите исто така откриле дека скоро 70 проценти од алвеоларните макрофаги, имунолошки клетки кои се наоѓаат во малите воздушни вреќи на белите дробови, содржат вирус САРС-КоВ-2.


Наодите сугерираат дека откако вирусот ќе навлезе во белите дробови, тој може да зарази макрофаги, кои реагираат создавајќи воспалителни молекули кои привлекуваат Т-клетки. Т-клетките пак произведуваат протеин кој ги стимулира макрофагите да произведуваат уште повеќе воспалителни молекули.
Оваа постојана пневмонија може да доведе до опасни по живот последици и во принцип објаснува зошто се појавува бура од цитокин во организмот поради инфекција на коските, што го уништува целиот организам. Студијата е објавена во списанието Nature.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ова се знаци кои може да укажуваат на тоа дека имате висок холестерол

ХОЛЕСТЕРОЛОТ му е потребен на телото бидејќи помага во градењето здрави клетки, но кога го …