Намирници со чија помош побрзо ќе ги изгубите „зимските“ килограми!

Оние кои обично добиваат вишок килограми во текот на зимата, можат да бараат решение во конзумирање на одредени намирници.
Меѓу намирниците што помагаат во слабеењето во текот на зимата, дефинитивно е морковот. Овој зеленчук е малку калоричен и богат со растителни влакна.
Ореви и семки се добра комбинација и се одлична ужинка. Тие може да се сервираат наместо „грицки“, и тие ќе служат во процесот на здраво слабеење.


Медот активира хормони кои го потиснуваат апетитот и помагаат да се изгубат вишокот килограми.
Јајцата содржат малку калории и ве држат сити подолго време. Тие се исто така богати со витамини и минерали.
Една порција јагоди содржи 49 калории, а ова овошје е богато со витамин Ц, растителни влакна, калциум и магнезиум.


Грчко семе или семе од тилчец помагаат во регулирање на нивото на шеќер во крвта и го забрзуваат метаболизмот.


Во 100 грама цвекло има околу 43 калории, 10 грама јаглехидрати и 0,2 грама маснотии. Цвеклото е познато по тоа што е корисно во процесот на слабеење.
Циметот го забрзува метаболизмот и слабеењето.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Три знаци дека цревата ви се болни – доколку ги забележите, неопходно е итно да се обратите на лекар

Веќе сте свесни дека вашите црева се еден од најмоќните делови на вашето тело. Експертите …