11 намирници кои ја подобруваат меморијата и го намалуваат ризикот од развој на Алцхајмерова болест!

Дали знаевте дека на вашиот мозок исто така му е потребна исхрана за правилно функционирање?
Според научните истражувања, мозокот троши околу 20% од вкупните калории што ги акумулираме дневно. Сепак, не е толку лесно да се „нахрани“ мозокот – важно е да се избере храна што содржи антиоксиданти, масни киселини и други корисни елементи кои влијаат на когнитивните функции: памтење, концентрација и моторички способности. Анализираме што треба да вклучите во редовната исхрана со цел да ја зголемите ефикасноста на мозочната активност (и работата на телото како целина).

Бадемово масло
Оревите и маслата од ореви се најдобриот извор на витамин Е, кој спречува распаѓање на клетките, што го зголемува ризикот од Алцхајмерова болест. Покрај тоа, оревите содржат здрави масти и растителни влакна – бадемите се богати со калциум, магнезиум и калиум – овие елементи помагаат во стабилизирање на крвниот притисок, што е исто така важно за подобрување на работата на мозокот.

Авокадо
Ова овошје е исто така полно со масни киселини и витамин Е, кои се корисни за мозочна активност. Авокадото не мора да се јаде самостојно ако не ви се допаѓа вкусот – можете да додадете мала количина на салати, па дури и колачи. Имајте на ум дека авокадото има многу калории – само една четвртина од овошјето содржи 60. калории.

 

Ореви
Како што споменавме погоре, оревите имаат многу растителни протеини и здрави масти, но тие се познати и по своите позитивни ефекти врз мозокот. Содржат алфа-линоленска киселина, една од основните омега-3 масни киселини која го поддржува кардиоваскуларниот систем и го храни мозокот.

Тиква
Секое растение со сочна боја е корисно поради каротеноиди – портокалови, црвени и жолти пигменти. Покрај тоа, тиквата има малку калории, па затоа не мора да се плашите да ја користите дури и за време на диета. Овој фактор е подеднакво важен за функцијата на мозокот, бидејќи дебелината и прекумерната тежина го зголемуваат ризикот од развој на Алцхајмерова болест и ги намалуваат когнитивните функции.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Тивок убиец на бракот – посмртоносен од пари и секс

На прашањето зошто браковите пропаѓаат, повеќето би одговориле дека причината е лошиот сексуален живот, финансиската …