НАЈСТАР ФУДБАЛЕР – Тој го продолжил договорот иако во февруари ќе наполни 54 години

Мијура нема намера да се пензионира

Тој го продолжил договорот иако во февруари ќе наполни 54. години
Мијура нема намера да се повлече.
Легендарниот јапонски фудбалер Казујоши го продолжи договорот со јапонскиот премиерлигаш Јокохама за уште една година, иако на 26. февруари ќе наполни 54 години.
Во септември минатата година, Мијура постави нов светски рекорд за најстар професионален фудбалер кој играше во првата лига во последните 53. години, шест месеци и 28. дена, и тој рекорд очигледно ќе биде дополнително засилен.
Новиот договор „Кралот Казу“, кој е број 11. на дресот, бил потпишан во 11. часот и 11. минути на 11. јануари.
„Мојата страст за играње фудбал само се зголемува“, рекол Мијура при потпишувањето на договорот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Пронајден исчезнатиот фудбалер: Англија жали за Џејмс Дин

Поранешниот фудбалер Џејмс Дин, чие тело беше пронајдено четири дена откако исчезна, беше „нежен џин“ …