(ФОТО) После 13 години е откриен тајниот дизајн на Фолксваген.

Скоро две децении разговор за наводниот наследник на легендарното „Порше 550“ и сега е откриено дека приказната е вистинита.
Познатиот дизајнер Валтер да Силва решил да го открие дизајнот на наследникот на Porsche 550 Spyder „Little Bastard”, автомобил познат по тоа дека во него загинал Џејмс Дин. И приказната вели дека кон крајот на 2000-тите, тогашниот голем шеф на концернот Фердинанд Пиех му наредил на Де Силва да дизајнира модерна верзија на Порше.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by Walter De Silva Official (@walter_desilva)


„Porsche 550 One The Little Bastard 2008. Дизајнирано од Валтер де Силва, Питер Вауд, Кристијан Фелске, Рома Рост. Проектот беше нарачан од проф. Д-р Инг. Фердинанд Пиеч и ова е првото јавно прикажување”, стои во објавата на дизајнерот на Инстаграм.
Да потсетиме, Пиеч почина во 2019 година, а повторното толкување на легендарниот автомобил никогаш не заживеа. Кој знае, можеби едноставно немаше пазарно оправдување за друг модел идејно сличен на Boxster. На крајот на краиштата, во последната деценија, кросоверите сепак добија приоритет, а роудстерите се скоро изумрени. Истото го тврди и Quattroruote, кој смета дека проектот Macan се стекнал со предност пред 550 One.


Фото: Скриншот/Instagram/Walter de Silva

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Најскапиот Спачек во историјата е направен од дрво

WOODEN Citroen 2CV е создаден во 2011 година. Уникатниот Спачек беше продаден на 35th Garden …