Ова е список на намирници кои ќе ве заситат на подолго време

Дали сте постојано гладни и не можете да и одолеете на храната? Имаме список на намирници што ќе ви помогнат да се чувствувате сити долго време.
Ако сте на диета или ако се храните здраво, можеби ќе ви биде тешко да најдете храна што ќе ве засити и што нема премногу калории. За среќа, постојат намирници кои се заситни и се хранливи, што секако ќе бидат корисни информации доколку се обидете да изгубите на тежина.

Каши


Каши и овесна каша станаа неопходни во менијата на луѓе кои водат здрав живот. Тие често се консумираат за појадок, бидејќи имаат низок гликемиски индекс. Ова значи дека гликозата од јаглехидрати полека се ослободува во вашиот крвоток и спречува желба за храна.
Овесот е богат со растителни влакна кои го одржуваат нивото на шеќер во крвта во рамнотежа, а исто така има неверојатна способност ефикасно да апсорбира течност.
Секогаш можете да направите сад со каша поинтересен со додавање на ореви, овошје, цимет, мед, путер од кикирики или која било друга состојка што ја сакате со ова јадење.

Пуканки


Пуканките се цело зрно, богато со растителни влакна и протеини. Нивната најдобра карактеристика е обемот, поради што ќе ве заситат. Една порција пуканки има помалку маснотии и зафаќа повеќе простор во стомакот отколку, да речеме, иста количина чипс.
Пуканките се здрава алтернатива на ужинките ако не се подготвени на маснотии и ако се само малку солени.

Јаболка, портокали и круши


Јаболката и другиото овошје, како круши и портокали, се идеални за потиснување на апетитот затоа што содржат многу влакна и природен шеќер и се корисен извор на одржлива енергија. Истражувањата покажаа дека јадењето јаболко 20 минути пред оброк ја намалува количината на храна изедена за време на тој оброк. Значи, уживањето во овошјето како секојдневна закуска ќе го наполни вашиот стомак и ќе придонесе за вашите дневни потреби за внесување овошје.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО) Богојавление – Охрид: Бог се јави! Навистина се јави!!

„Живи,здрави,бериќетни!! За многу години!! Традиција,вера,надеж и македонски непокор!! Браво момчиња!!“, е еден од коментарите за …