Нов земјотрес кај Петриња со магнитуда од 4,5 степени

Во Хрватска синоќа во 22:29 часот бил почувствуван нов земјотрес.
Според ЕМСЦ, големината била 4,5 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот бил во околината на Петриња.
Хрватската сеизмолошка служба известила за земјотресот и со иста јачина.


„Вечерва, на 9 јануари 2021 година, во 22 часот и 29 минути, сеизмолозите од Сеизмолошката служба забележаа силен земјотрес со епицентар на 15 километри југозападно од Сисак. Земјотресот е почувствуван на пошироко подрачје“, соопштиле од Сеизмолошката служба.

Пократок, но силниот земјотрес се почувствувал во поголемиот дел од Хрватска и во делови од околните земји
Земјотресот бил пократок, но дошло до удар и лулање.
Го почувствувале и во Загреб.
Според читателите на index.hr, земјотресот бил почувствуван низ цела Славонија, дури и во Осиек.
„Во Осиек се лулавме“, и рекол читател на редакцијата на Index.
Читателите известуваат дека земјотресот се почувствувал и во близина на Пожега, во Книн, Жупања, Подравска Слатина, Питомаша, Вировитица, кај Бјеловар, во Лепоглава, Самобор, Славонски Брод, Пакрац, Карловац, Вараждинске Топлице, во близина на Запрешиќ, во Окучани …
Граѓаните од северозападниот дел на Босна и Херцеговина исто така известуваат дека го почувствувале земјотресот, а тој се почувствувал и во добар дел од Словенија.
Блиц објавил дека земјотресот бил почувствуван и во Белград.
Ова беше 45. земјотрес почувствуван во Хрватска во последните 72 часа, објави ЕМСЦ.

Извор: index.hr

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОВИД 19 ЈА ВОВЕЛ РОМАНИЈА ВО ЗДРАВСТВЕН КОЛАПС: Корона вирусот повторно беснее во Европа, пандемијата уби голем број лекари

Короната повторно беснее на Европа! Романија е најтешко погодена, со драматични снимки што го обиколуваат …