Ново истражување: Откриено колку минути активност дневно ќе ви го продолжи животот

ПОРАДИ пандемија на коронавирус, повеќето луѓе почнаа да се движат помалку, а студии за здравствени ризици од продолжено седење не недостасува. Но, новото истражување носи и добри вести – и’ покрај вашето седечко време, со само 11. минути вежбање на ден, можете да го продолжите својот животен век.
Претходните истражувања, вклучително можеби и најпознатите од 2016. година, тврдат дека се потребни 60 до 75 минути на ден за да се продолжи животниот век, но ова истражување се базира на податоци пријавени од самите учесници.
Една нова студија, објавена во British Journal of Sports Medicine, открива дека претходните истражувања имале недостатоци поради таа методологија, бидејќи многу луѓе погрешно ги разбрале нивните нивоа на активност.

Брза прошетка
Со пообјективен пристап, научниците од Норвешката школа за спортска медицина ги засновале своите истражувања на употреба на монитори на активности за следење на вежбањето во однос на неактивното време.
Резултатите покажале дека учесниците кои вежбале 35. минути на ден имале најголема статистичка разлика во очекуваниот животен век. Сепак, само 11. минути умерено вежбање, што е еквивалентно на брзо одење, веќе покажало значителни позитивни ефекти.
Иако 35. минути вежбање на ден е подобро за вашето здравје, 11. минути би можеле да ги придвижат дури и нај неактивните меѓу нас – и веќе би имале позитивни ефекти.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО) Полицијата упаднала на илегална трка и пресретнала 45. егзотични возила

Во Хонг Конг нема шеги со силите на редот. По најавата за подготовка на друга …