(ФОТО) ХРВАТСКИ ПАРАОЛИМПИЕЦ – Гордоста на Хрватска: Без двете нозе им помага на жртвите од земјотресот!

Хрватскиот параолимпиец Тони Бошњаковиќ ги загубил двете потколеница во 2014. година. Сепак, овој хендикеп не го спречил да биде меѓу првите што ќе потрчаат за да им помогнат на жителите на загрозените хрватски области кои настрадаа во неодамнешниот земјотрес во Петриња, Сисак и околината.
Приказната на Тони отсекогаш предизвикувала воодушевување. Тој паднал под возот во 2014. година и ги загубил двете потколеница. Сепак, тоа не е пречка да се искачува на покривите и да им помогне на луѓето во неволја.
„Два дена подоцна, на новогодишната ноќ, го завршивме реновирањето на Брест, овозможивме градење на локалната заедница, која сега е центар за собирање и во која можат да се сместат околу 50 лица за спиење“, рекол Тони за 24сата.хр.
„Луѓето се на терен цел ден, и тие ќе бидат тука редовно следните недела-две. Искрено, јас веќе поминав многу низ оваа област, но никаде не сум видел Цивилна заштита, војска или полиција. Само двапати ја видов армијата во камионите, а полицијата само го регулира сообраќајот тука“.


Тони особено укажува на уште еден голем проблем.
„Тука има и т.н. разбојници, кои тука ограбуваат сиромашни луѓе и крадат хуманитарна помош. Претпоставувам дека полицијата треба да се справи со нив, но колку што слушаме, тие се плашат од нив!? И затоа луѓето се собираат и одат сами во потрага по овие крадци на хуманитарна помош. Но, на теренот секогаш има пожарникари и членови на ХГСС од цела Хрватска, а јас не сум видел војска и полиција на теренот а минав низ многу“, вели Божњаковиќ.

Тони најавува дека на крајот од недела повторно ќе замине во споменатите области.
„Сега ме чека работна недела, работам од понеделник до четврток (тој е графички дизајнер), но штом ќе помине тоа, веднаш се враќам таму. И овие денови, луѓето од Дубрава ќе одат таму секој ден, помагајќи им на луѓето во тие области. Еден дел од работата е завршена, главната работа е што дождот повеќе не паѓа врз куќите на луѓето и ќе требаат месеци за сето ова повторно да се санира. Навистина, таму видов ужасни сцени, но верувам дека сите овие луѓе ќе започнат да живеат нормално што е можно побрзо“, заклучил Бошњаковиќ.
Инаку, Тони веќе учествуваше на Зимските параолимписки игри во Пјонгчанг во 2018. година како крос-кантри скијач, а сега се надева дека ќе настапи на летниот ПОИ во Токио оваа година, како спортист.

Фото: Facebook

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

КАКО ПРЕКУ ИСХРАНАТА ДА ЈА ВРАТИТЕ ШТИТНАТА ЖЛЕЗДА ВО РАМНОТЕЖА: Кај хипо и хипертироидизам одбегнувајте ги ОВИЕ намирници!

За секој случај, пред да направите какви било промени во вашата исхрана, консултирајте се со …