(Рецепт) Го викаат СИБИРСКИ ЧАЈ и поради корисните својства треба да се пие посебно во ЈАНУАРИ! Може да се зема и како таблетки!

Од 2016. година е познат и како „златен корен“, кога истражувањата покажаа дека не само што го крева имунитетот, туку и ја спречува депресијата.
Дали знаете што се адаптогени?
Адаптогените растенија значително го зајакнуваат одбранбениот систем на организмот и помагаат да се минимизира штетното влијание на лошата екологија врз здравјето.
Најпознат адаптоген е женшен, познатиот корен на бесмртноста. Иако женшен е многу популарен во светот, тој не е најсилниот имуномодулатор и адаптоген. Во Сибир и Алтај, растат неколку други растенија кои далеку го надминуваат чудесниот корен во однос на лековитите својства.


Овие вклучуваат родиола, црвена четка, аралија, елеутерококус и ехинацеа. Руските билкари се убедени дека комбинацијата на овие растенија може да го продолжи животот на една личност до 250 години.
Родиолата е корисна за несоница, раздразливост, стрес, замор, па дури и хипертензија. Добро е познато дека јануари е најстресниот месец и дека нарушувањата на спиењето сега се јавуваат почесто отколку во месеците кога има доволно сонце.
Родиолата ги стимулира невротрансмитерите рецептори во мозокот, допамин и серотонин, па затоа постои корисно чувство на мир и задоволство.
Чај од родиола
Една кафена лажичка корен од родиола во прав полијте со половина литар врела вода и варете ја 15 минути. Оставете да отстои половина час. Разредете го чајот со чиста вода во сооднос 1:1. Земајте 50 мл чај 4 пати на ден.
Кај нас родиолата односно златниот корен може да се најде како таблетки во аптеките а најдобро да се користи според препорачаната терапија на лекар.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

А1 Македонија продолжува со едукативната програма за деца „Интернетот не е само игра… Кликај безбедно“

Од денес А1 Македонија продолжува со едукативни предавања за четвртоодделенците низ земјата, за безбедно користење …