Решение од природата: Две природни состојки за намалување на крвниот притисок

Тие можат да помогнат.
Циметот и кромидот се особено корисни за луѓето со висок крвен притисок, велат многу студии.

Цимет


Неколку студии потврдија како систолниот и дијастолниот притисок кај возрасните го намалува добро познатиот мирисен зачин. Ако додадете половина лажичка во вашата дневна исхрана, полесно ќе го контролирате високиот крвен притисок.
Кромид


Намирницата што многумина ја прогласуваат за најздрава на светот експресно го намалува високиот крвен притисок. Кромидот ги релаксира крвните садови и ги шири, овозможувајќи крвта полесно да циркулира, така што притисокот се намалува.
Важно е да се знае дека кромидот е најдобро да се изгмечи пред консумирање, бидејќи на овој начин ја стимулираме ензимската реакција во која се формира алицин, моќно соединение што ова растение го користи за да се одбрани од нападот на бактерии и габи.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОЛКУ ОРЕВИ, А КОЛКУ ДРУГИ ЈАТКИ ТРЕБА ДА ЈАДЕМЕ ДНЕВНО: За максимална корист!

Јатките се важен дел од здравата исхрана, заедно со свеж зеленчук и овошје. Ниту една …