Вклучете ги во вашата исхрана: Три зачини кои ги чистат белите дробови

Истражувањата покажаале дека конзумирањето на одредени видови храна и пијалоци му помага на организмот да се ослободи од штетните материи во организмот.

Лук


Му се припишуваат многу лековити својства. Го нарекуваат природен антибиотик, средство за отчепување на дишните патишта, моќна билка со анти-канцер и антиинфламаторно дејство што ги потиснува габите и одредени вируси. Содржи алицин, кој ги уништува респираторните инфекции, а многу истражувања покажале консументи на тутунски производи.
Лукот дава вкус на многу јадења, а има најмногу лековити својства кога се јаде суров. Сепак, имајте на ум дека поголеми количини лук не се препорачуваат за луѓе кои имаат проблеми со желудникот и варењето на храната.

Ѓумбир


Многу лековити својства го красат и на ѓумбирот. Го зајакнува имунитетот, го подобрува варењето на храната, ја намалува подуеноста, ги намалува воспалителните процеси во телото и ги отстранува токсините од белите дробови и остатокот од телото, па затоа им се препорачува на (поранешните) пушачи.
Иако овој туберозен корен со арома на лимон потекнува од Југоисточна Азија во последниве години, е сè поприсутен на нашиот пазар. Најчесто се користи за правење чај или додавање во здрави пијалоци, а може да се користи и како зачин во солени и слатки јадења. Ѓумбирот е многу потентен. Не треба да јадете повеќе од парче ѓумбир со големина од околу два сантиметри дневно. Ако не сте сигурни за точната доза, консултирајте се со вашиот лекар или нутриционист.

Куркума


Вметнете куркума во вашата исхрана без оглед дали имате при рака свежи корени или зачин во прав. Некои студии покажале дека овој растителен вид од семејството ѓумбири го подобрува чистењето на белите дробови од штетни материи како резултат на пушење или живеење во загадена област. Покрај тоа, ги спречува респираторните заболувања.
Куркумата традиционално се користи за кари и други индиски јадења, подготовка на златно млеко и разни здрави смути. За да уживате во антиинфламаторните придобивки од куркумата, измешајте ја со малку црн пипер.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

ПРОБЛЕМИ СО СПИЕЊЕТО: 10. начини да ја победите несоницата

Дали сте од оние кои кога ќе легнат никако не можат да заспијат? Без грижа,  …