(ФОТО) 14. намирници кои е најдобро да ги конзумирате кога сте настинати: Опоравувањето двојно ќе го забрзате!

Ова е моментот кога телото треба да обезбеди многу витамини, минерали и антиоксиданти…
Кога сте болни, храната може да биде многу корисна, или за ублажување на симптомите или за зајакнување на имунитетниот систем, што ќе ви помогне побрзо да закрепнете. Ова се намирниците на кои треба да се фокусирате доколку сте настинати.

1. Чај од камилица
Докажано е дека состојките на овој чај се поврзани со антибактериска активност во организмот. Но, она што е можеби најважно кога сте настинати, е дека овој чај ќе ве опушти и ќе ви помогне да заспиете мирно, а доволно спиење значи и силен имунитет. Може да го пиете ладен или топол, а може да го додавате во разни здрави пијалоци.


2. Куркума
Куркумин, природна состојка во куркумата, е исто така одговорен за силната боја на зачинот, но и потенцијална антиинфламаторна состојка. Се покажа дека ги зајакнува клетките на имунолошкиот систем и го подобрува одговорот на антителата. Обидете се да го комбинирате со црн пипер, што ќе ја зголеми активноста на куркуминот. Додадете го во појадокот, пијалоци или слатки.


3. Сушени цреши
Бидејќи се полни со антиоксиданти, тие се поврзани со зајакнување на имунитетот и спречување на болести на горниот респираторен тракт. Бидејќи содржат и мелатонин, тие промовираат добар сон, а сите истражувања покажуваат дека без доволно спиење, телото нема доволно сила да се бори против вирусот, каков што е оној што предизвикува настинка. Додадете ги во вашиот омилен овошен пијалок или јадете како закуска.

4. Ореви
Таа е една од најважните антиинфламаторни намирници кои содржат витамини Е и Б и фолати. Покрај тоа, се покажало дека има ефект врз смирување на стресот, а сите знаеме како стресот негативно влијае на имунитетот. Можете да ги додадете во солени и слатки јадења.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Почина новинарот Тодор Пендаров – Беше жива енциклопедија

Новинарот и аналитичар Тодор Пендаров вчера по долго боледување почина во Скопје. Причината е Ковид …