(ФОТО) Ентони Фаучи, главен имунолог во САД: „На есен би можело понормално да се живее!“

Водечкиот имунолог во САД, Ентони Фаучи, предвидува дека животот во САД може да започне да се враќа во нормала на почетокот на есента, но само под услов вакцинацијата да се изврши што е можно побрзо.
Фаучи се надева дека до есен може да се вакцинираат 280. милиони луѓе во Америка, со што ќе се постигне колективен имунитет.
Тој додаде дека доколку вакцинацијата започне со забрзано темпо, првите резултати може да се видат на пролет, но предвидува уште неколку тешки недели поради новогодишните празници.


Бавното темпо на вакцинација има фрустрирачки ефект врз здравствените власти и од страна на луѓето кои со нетрпение ја чекаат вакцината, а само една третина од планираниот контингент вакцини стигна до американските сојузни држави, три недели по почетокот на кампањата.
„Кога и да започнете голема програма, секогаш има проблеми. Мислам дека овие проблеми се решени сега“, изјавил Фаучи за медиумите.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sharon Stone (@sharonstone)

Вакцинацијата полека се забрзува, а околу половина милион Американци дневно ја примаат вакцината.
„Сега кога завршија празниците, можеме да вакцинираме милион луѓе на ден, ако не и повеќе“, додал Фаучи.

Фото: instagram.com/sharonstone/

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Тивок убиец на бракот – посмртоносен од пари и секс

На прашањето зошто браковите пропаѓаат, повеќето би одговориле дека причината е лошиот сексуален живот, финансиската …