(Рецепт) Посно за Бадник: Пробајте нешто ново – Пита со ориз и зелка!

Можеби комбинацијата ви делува чудно, но не би требало…тоа се состојките од кои правиме посна сарма а сега се користат и кори за пита и добиваме извонредно солено јадење за Бадник!
Состојки:
1 кг кори за пита
1 кг зелка (свежа или кисела)
125 г ориз
4 главички кромид
масло, сол, црн пипер
Подготовка: зелката ситно исечкајте ја и насолете. Оризот обарете го и измешајте со зелката, насолете, додајте црн пипер, по вкус.
На загреано масло пропржете со сечканиот кромид, па додајте ги зелката и оризот. Динстајте додека зелката не добие светло жолта боја. Тргнете од ринглата и зачинете па оставете смесата да се излади.
Тавата за печење намачкајте ја со масло па редете кори и фил, наизменично.
Наредената пита испрскајте ја со врело масло и печете во добро загреана рерна.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

Витаминот Б12 се смета за главно оружје против тешки болести: Еве во која храна го има најмногу и што се лекува!

Витаминот Б12 или кобаламин е неопходна и многу важна компонента за здравјето на луѓето, тој …