Откритие: Рутински анализи на крвта го откриваат текот на ковид инфекцијата

Меѓународен тим на експерти од 11. европски болници објавил дека преку рутинска анализа на крвта на пациентите позитивни на ковид, ќе може да се предвиди каков ќе биде текот на инфекцијата кај секој од нив. Овие анализи ќе започнат да се прават во светските болници на крајот на јануари.


Професорот д-р Андре Ван дер Вен од Медицинскиот центар на Универзитетот Редбуд во Холандија, кој е на чело на ова истражување, открива колку новото знаење ќе им помогне на лекарите во лекувањето на коронавирусни инфекции.
Тој посочува дека во првиот бран на епидемијата, виделе дека здравјето на луѓето може да се влоши исклучително брзо, но дека во тоа време станувало збор за сосема нов вирус за кој не се знаело многу.
„Од таа причина, не беше можно да се предвиди текот на болеста, затоа започнавме со ова истражување да утврдиме на самиот почеток на инфекцијата кој е подложен на влошување, а кој не, и да им дадеме на лекарите шанса да одлучат за дополнителен третман на пациентите клони кон тешка форма на болеста, дека тие можат да го држат пациентот под контрола подолго. Постојат многу третмани што можат да се направат “, додава Ван дер Вен.На прашањето дали забележале нешто заедничко кај луѓето кои развиваат потешка форма на болеста, како и кај оние кои поминуваат со полесни последици, професорот вели дека сè зависи од стадиумот на инфекцијата.
„На почетокот, ние се стремиме да го задржиме вирусот под контрола што е можно повеќе. Може да добиете вирус кој масовно се реплицира, можеби имате многу добар имунолошки систем кој ќе го контролира ширењето на вирусот, но штом вирусот ќе биде под контрола не сакаме имунитетот да продолжи да работи прекумерно во смисла дека е пожелно да се забави неговиот одговор. На почетокот, тие сакаат многу активен имунолошки систем, но подоцна е важно тој да забави“, објаснува Ван дер Вен.


„Она што е добро во врска со нашето истражување е тоа што ви дава индикации секој пат кога ќе направите крвен тест, затоа што можете да видите што ве чека. Некои од параметрите се нови, така што компаниите мораат да го вметнат алгоритмот во машините за анализа на крвта што веќе ги имаат за да можат веднаш да ни дадат податоци и ќе се знае дали може да се очекува потешка форма на болеста или не“, додал професорот.


Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали се држите за раце или не? Дали шетате прегрнати? Што може да открие ОДЕЊЕТО ПО УЛИЦА за вашата ВРСКА!

Има ли нешто поромантично од есенска прошетка со саканата личност? Зборувајќи за тоа, дали имате …