Делот од телото што ја открива возраста на „прва“ а жените го забораваат

Еден дел од телото нè издава – исто како и сликата на Доријан Греј. Тоа е, секако, вратот, кој честопати го забораваме при негата и многу е важно да се третира на ист начин како и лицето.
Вратот постојано се движи и секое движење придонесува за формирање на брчки кои се создаваат секој ден. Со времето што го поминуваме гледајќи во нашите телефони, не е ни чудо што луѓето во втората и третата деценија од животот забележуваат појава на тенки линии, брчки и опуштен изглед на кожата на вратот.
Кожата на вратот и деколтето е понежна од кожата на остатокот од телото, па затоа е уште поважно да се најдат производи чија примена во горенаведените области ќе биде нежна и ефективна. Наместо да чекате да се појават линии и брчки на вратот, превенцијата е клучна за зачувување на младешкиот изглед.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by MADE. (@madebodycare)


Во денешно време, бидејќи постојано гледаме во телефонот, изразот „технолошки врат“ за избрчканиот врат е создаден токму заради нашата активност.


Обрнете внимание на хидратацијата на вратот
Хидратацијата на кожата на вратот е исто толку важна како и хидратацијата на кожата на лицето. Додека можете слободно да користите типични навлажнувачки производи за нега на лице во пределот на вратот, ако навистина сте посветени да спречите создавање брчки и линии на вратот, се исплати да инвестирате во креми наменети за оваа чувствителна област.

Во споредба со слични производи за убавина на пазарот, оние наменети за нега на вратот вклучуваат различни состојки како кофеин, а дерматолозите ве советуваат да ги изберете оние со лесна и нежна формулација полна со пептиди и антиоксиданти.

Нахранете го вратот со крема за сончање
Најдобар лек за спречување на појава на линии и брчки на вратот, според дерматолозите, се креми со заштитен фактор, бидејќи како што сонцето влијае на претходните знаци на стареење на лицето, така влијае и на вратот на ист начин. Во споредба со кожата на лицето, кожата на вратот е потенка и затоа има поголем ризик од предвремени знаци на стареење.
Оштетувањето предизвикано од кожата од ултравиолетовото зрачење резултира во опуштеност на нежното ткиво на вратот, што доведува до опуштеност на кожата и посилно нагласување на линиите и брчките, затоа кожата на вратот се штити секојдневно со креми со заштитен фактор.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @soulofhappyskin

Исчистете го вратот пред спиење
Додека секојдневно го чистите лицето, на ист начин реба да ја третирате и кожата на вратот. Ако не се истуширате пред спиење, микроразградливите и слободните радикали кои се акумулираат на кожата во текот на денот може да предизвикаат предвремено стареење на кожата на вратот.

Обидете се со козметички третмани за враќање на кожата на вратот
Хемиски пилинг, микронидинг и микродермоабразија се само некои од козметичките третмани кои помагаат во обновување на кожата, намалување на линиите и затегнување на кожата на вратот стимулирајќи формирање на колаген.

Фото: instagram.com/soulofhappyskin/

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. СОВЕТИ, ДАЛИ Е ТОЈ ВИСТИНСКИОТ МАЖ ЗА ВАС! Обрнете внимание на следните работи…

До моментот кога ќе дојдете до четвртиот состанок, честопати треба да одлучите дали сериозно да …