Киселата зелка е лековита и здрава: Јадете ја редовно и нема да имате проблеми со ОВА!

Киселата зелка е богата со многу хранливи материи
Киселата зелка се добива со помош на неколку видови млечни бактерии кои го разградуваат шеќерот од зелката за време на процесот на ферментација. Оваа храна има долг рок на траење и поради големиот број микроорганизми што ги содржи, има неверојатни лековити својства.
Процесот на ферментација на храната е познат уште од античко време, а крајниот производ добиен со овој процес произведува храна што лесно се вари и чии хранливи материи организмот брзо ги искористува. Киселата зелка е богата со многу хранливи материи. Во голема количина содржи антиоксиданти лутеин и зеоксантин.

Лутеинот исто така се наоѓа во жолчка во големи количини, поради што има карактеристична жолта боја. Бројни научни студии ги потврдија придобивките од користењето на лутеин во исхраната. Овој антиоксиданс ја апсорбира сината светлина, така што е корисен за видот. Студиите покажаа дека луѓето кои ја консумираат често имаат помал ризик од заболување од катаракта.
Зеоксантин се наоѓа во пиперките и пченката на кои им дава боја. Овој антиоксиданс е исклучително корисен во превенција и третман на заболувања на очите. Особено е ефикасен во спречувањето на молекуларна деградација на окото и губење на видот. Затоа експертите препорачуваат луѓето со проблеми со очите да консумираат што е можно повеќе зелка.


Го опушта телото и ја подобрува крвта
Гванитална циклаза е циклус што, во присуство на голема количина на калциум, ги синтетизира протеините кои се корисни за функционирање на организмот.
Синтетизираните протеини патуваат во мозокот и потоа се пренесува порака до телото да се опушти. Така, пконзумацијата на кисела зелка може да доведе до релаксација на мускулите, релаксација на респираторниот тракт и релаксација на крвните садови.
Луѓето кои имаат проблеми со циркулацијата, настинки, астма, често треба да користат кисела зелка во нивната исхрана, бидејќи високото ниво на калциум може да ја подобри нивната состојба моментално. Исто така, оние кои имаат слаба крвна слика, не треба да ја прескокнуваат оваа храна бидејќи заради подобар проток на крв, се подобрува и нејзиниот квалитет.
Спортистите и оние кои се на диета можат да консумираат кисела зелка во неограничени количини затоа што содржи само 18 калории на 100 грама. Киселата зелка може да им помогне на спортистите да се спротивстават на воспалението на мускулите и побрзо закрепнување по тежок физички напор.


Киселата зелка е подобра од Вијагра
Поради релаксирачката гванитална циклаза која ја испушта телото, киселата зелка е исто така одлична за зголемување на либидото.
Кога се појавува желбата, мозокот испраќа сигнали до пенисот да ги опушти крвните садови за да добијат крв што доаѓа. Поради гваниталната циклаза, протеините што се синтетизираат испраќаат сигнал дека нервните клетки се шират понатаму и повеќе крв може да тече во пенисот. Ова ќе ја направи ерекцијата поцврста, како и ќе го зголеми обемот на пенисот.


Најдобар пробиотик
Поради одличната бактериолошка култура, ниту една аптека не може да најде подобар и поефикасен пробиотик од кисела зелка.
Ако пиете антибиотици, користете кисела зелка за да ја вратите цревната флора, за да се заштитите од уништувачките ефекти на овие лекови.
Исто така, студените денови минуваат и сезоната на слави е во замав, па кисела зелка е најдобрата и најздрава салата со тешката храна што ја конзумираме во овој период.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) ГОЛЕМО СРЕЌНО СЕМЕЈСТВО – Има 16. деца: „Сопругот ме убеди, јас во почетокот воопшто не сакав деца!“

Вкупно била бремена 23. пати, но некои бремености завршиле со спонтан абортус. Кога почнале да …