(Рецепти) Регенерира, отстранува неправилности, „симнува“ години: Ова се најдобрите маски за раце кои можете да ги направите дома!

Во зимската сезона, не смеете да заборавите на нега на кожата. Кога е ладно надвор, на нашата кожа и треба посебна хидратација – и ако скоро секогаш се сеќаваме на лицето, тогаш честопати забораваме на рацете.
Со цел кожата на рацете да биде убава и негувана, ќе ви помогнат не само крем, туку и негување со хранливи маски. Може да се најдат во која било продавница за козметика но лесно можете да ги направите и самите дома. Пожелно е да се прават и да се применуваат маски 2-3 пати неделно. Овој пат, ги споделуваме со вас најдобрите ДИЅ (самостојни) рецепти.

За хидратација
Во зима, навлажнувачките маски за раце се најрелевантни: поради мраз, кожата е многу сува и распукана. За маската, потребен ви е мед и лист од алое: изладете го и излупете го растението, а потоа измешајте го со една лажичка мед. Масирајте ја смесата на вашите раце, а потоа ставете пластични ракавици или обични кеси. По петнаесет минути, исплакнете со топла вода.

Маска за регенерација на кожата
Ако кожата на вашите раце е веќе распукана, маската за регенерација на кожата ќе ви помогне. Купете витамин А во аптека и измешајте една лажичка со пулпа од банана. Нанесете на раце и оставете да отстои половина час. Витамин А и банана совршено лекуваат мали рани и пукнатини и брзо ја обновуваат кожата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.


Видете следно

(ФОТО) 7. неверојатни жени постари од 50. години кои ќе ве инспирираат да работите на себе

Одржување на добра физичка форма е исклучително тешко, особено по одредена возраст. Но, за некои …