РЕЗУЛТАТИ ОД ИСТРАЖУВАЊЕ – Вистина за маските: Откриле колку всушност штитат АКО ДОБРО СЕ НОСАТ!

Уште едно истражување во кое се користеле искуствата на луѓето и тестови со механички кукли покажало дека маските ја намалуваат изложеноста на капките што можат да содржат вирус за околу 10.000 пати.

Лабораториски експеримент во кој механички „манекенки“ ја тестирале ефикасноста на маските за лице во намалувањето на ширењето на големи капки при кашлање и зборување, покажале дека маските можат да блокираат 99,9 проценти од капките доколку се носат правилно. Наодите беа објавени во списанието Royal Society Open Science.
Како што е познато, респираторниот вирус на корона САРС-КоВ-2, кој ја активираше пандемијата Ковид-19, се шири со капки вода, а со новите соеви кои имаат зголемена способност за пренесување, поважно од кога било е да се направи обид да се спречи ширењето на болеста.


Маските за лице се промовираат како еден начин да се постигне ова, бидејќи иако не можат да го запрат влегувањето на патогени во маската, тие можат да ги задржат капките вода што содржат вирус. Ова ја намалува можноста капките што содржат вирус да влезат во носот, устата или очите на лице кое сè уште не е заразено.


Нема сомнение дека маските во голема мера штитат од пренесување на вирусот


За да откријат колку се ефикасни маските за лице во блокирање на овие капки, истражувачите најпрво ја искористиле анатомски реалистичната глава на механичка кукла за исфрлање на флуоресцентни капки вода. Притоа, тие гледале доброволци, кои овозможиле да истражат како се однесуваат капките плунка кога зборуваат и кашлаат без маска, а потоа и со маска. Користеле хируршка маска и еднослојни памучни маски што ги користат и луѓето. Користејќи осветлување на ласерска маска и УВ светлина, тие испитале како се шират капките под или без маската.

И двата експерименти со куклата и оние со луѓе откриле дека носењето маска за лице го намалува бројот на проектирани капки за илјада пати. Пресметките предвидуваат дека социјалното растојание е помалку релевантно од маската што се носи во капки, бидејќи некој што стои на два метра од лице кое кашла без маска е изложен на над 10.000 пати повеќе респираторни капки, во споредба со некој што стои на само половина метар од човек но е со основна еднослојна маска.


Ако се носи правилно, маската е поефикасна заштита од социјалното растојание каде што луѓето не носат маски
„Нашите резултати покажуваат дека маските покажуваат постојана ефикасност во блокирање на респираторни капки“, напишале авторите на студијата.
Иако ова е ветувачки резултат во однос на поголемите капки, кои имаат поголема веројатност да носат поголемо вирусно оптоварување, авторите прифаќаат дека студијата е ограничена кога станува збор за помали капки и аеросоли.
Ако пренесувањето на аеросолот подоцна се покаже како значаен двигател на инфекција, тогаш социјалното растојание исто така треба да се смета за важна мерка за да се спречи ширењето на инфекцијата, се вели во студијата, пишува IFL Science.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Каква е поврзаноста помеѓу контактот со очи и заљубеноста? Научниците имаат интересни одговори!

Се прашувате дали личноста што ви се допаѓа ги споделува вашите чувства? Психологијата вели дека …